Srbi su se u afričku Bocvanu počeli doseljavati 70-ih godina 20. stoljeća zahvaljujući bezviznom režimu za Jugoslovene.     Foto: Facebook/Serbian society in Botswana

Crkva Svetog Save smještena je u Gabroneu, glavnom gradu Bocvane, gdje se ističe kao jedna od najviših građevina u odnosu na tradicionalno prizemnu arhitekturu u toj zemji.

Inicijativu za izgradnju je pokrenula srpska dijaspora u Bocvani, koju čini gotovo tridesetak porodica.

Srbi su se u afričku Bocvanu počeli doseljavati 70-ih godina 20. stoljeća zahvaljujući bezviznom režimu za Jugoslovene.

Oni se okupljaju unutar Srpskog društva još od 2011. godine a od prije par godina i u dugoj srpskoj pravoslavnoj crkvi na afričkom kontinentu, i prvoj u Bocvani.

“Za sve brojniju srpsku dijasporu u Bocvani, izgradnja pravoslavnog hrama predstavlja historijski trenutak, a za mlađe koji su tamo rođeni i odrastaju, duhovnu i kulturološku vezu s maticom”, za BBC na srpskom 2021. Je rekao Milivoje Nikolić, ktitor ove crkve.

Nikolić je dugogodišnji stanovnik Bocvane, a porijeklo vuče iz Loznice na zapadu Srbije.

Unutrašnjost crkve u Bocvani oslikao je srpski majstor mozaika i freske Vladimir Skerlić iz Beograda.     Foto:  Facebook/Serbian society in Botswana

Gradnja crkve je počela 2015. godine, a 2018. osvještava je patrijarh Irinej tokom prve posjete jednog poglavara srpske crkve Africi.

Uz podršku Vlade Bocvane, kao i pomoći iz Srbije, Grčke, Kine, Afrike i Amerike, crkva je građena šest godina, do polovine 2021. godine.

Unutrašnjost crkve u Bocvani oslikao je srpski majstor mozaika i freske Vladimir Skerlić iz Beograda.

Ovo je druga crkva izgrađena na afričkom kontinentu. Prva je bila Crkva Svetog Tome u Johanesburgu, najvećem gradu u Južnoafričkoj republici, izgrađena 1978.godine.

TRT Balkan