Šef Direkcije za komunikacije Predsjedništva Republike Turkiye Altun Fahrettin je, obrativši se povodom 4. Međunarodnog foruma za stratešku komunikaciju (STRATCOM), rekao: "Doba u kojem živimo ne samo da nudi čovječanstvu nove mogućnosti, već donosi i ozbiljne izazove. U našem dobu, u kojem je teško pratiti brzinu proizvodnje i cirkulacije informacija, komunikacijski ekosistem prolazi kroz proces radikalne transformacije."
Međutim, koliko god ovaj proces transformacije podrazumijeva pozitivan napredak, Altun ističe da to nosi sa sobom i moralne, kulturne i humanitarne izazove.
Dalje je nagasio da u ovoj potpuno novoj i izazovnoj eri u kojoj tehnologija ubrzano napreduje, "umjetna inteligencija i algoritmi, koji su postali elementi svakodnevnog života, više nisu samo alati, već i akteri koji ponovno određuju ravnotežu moći".
"U današnjem svijetu, gdje granica između istine i laži postaje nejasnija iz dana u dan, a čovječanstvo počinje da se bori sa brojnim neizvjesnostima koje se mogu nazvati i 'krizom o istini', suočeni smo s velikim izazovima i znamo da je jedini način prevazilaženja ovih brojnih problema razvijanje efikasnih komunikacijskih strategija."
Altun je rekao da bi njihov prioritet trebao biti efikasna analiza i upravljanje mogućnostima i prijetnjama komunikacijskog ekosistema koji je transformisan tehnologijom za opštu dobrobit društva.
"Razvoji koji se dešavaju mijenjaju komunikacijske navike društava, a digitalni mediji se ističu kao važan dio naših života. Najupečatljiviji aspekt ove promjene otkriva se u utjecaju umjetne inteligencije na komunikacijske procese. Alati umjetne inteligencije brzo transformišu naš svijet i sve sektore. Danas je umjetna inteligencija pred nama kao sila koja potpuno mijenja igru u strateškoj komunikaciji. Mogućnosti koje nudi u oblastima kao što su analiza podataka, proizvodnja sadržaja i upravljanje krizama pružaju brzinu i efikasnost koja je bila nezamisliva prije samo nekoliko godina. Ideje o kojima se nedavno moglo samo sanjati u naučnofantastičnim filmovima sada su svima lako dostupne."
Međutim, nažalost, ovaj pozitivan napredak tehnologije, ističe Altun, ima potencijal da se pretvori u digitalno oružje ako se ne koristi u prave svrhe. Dok je umjetna inteligencija sposobna proizvesti deep-fake, čiji se originalni sadržaj ne može razlikovati od lažnog sadržaja, ona narušava povjerenje društva i produbljuje krizu o istini.
"To uveliko povećava razorne posljedice dezinformacija, manipulacija i etičkih prestupa. U svijetu koji kontroliraju algoritmi zarobljavanje pojedinca u prostorima sa istim odjekom, podstiče na društvenu polarizaciju, a manipulacija zamjenjuje istinu. Ova situacija još jednom otkriva činjenicu da se umjetnom inteligencijom treba upravljati prema etičkim principima. Upotreba umjetne inteligencije u digitalnom polju otvara mnoga pitanja kao što su odgovornost, transparentnost i etika."
Altun je napomenuo da smo, tokom nedavnih tragedija u Gazi, svi bili svjedoci kako su dezinformacije podržane umjetnom inteligencijom korištene da se obmani međunarodna javnost. Dok su algoritmi brzo širili dezinformacije na društvenim mrežama, pristup tačnim informacijama bio je blokiran.
"Kao rezultat toga, postalo je veoma teško da prave informacije o stvarnim događajima i kršenju ljudskih prava dođu do javnosti. Naravno, ne mogu se poreći velike prednosti koje tehnološke i digitalne mogućnosti pružaju čovječanstvu. Kao što se i ne može poreći da postojanje onih koji te prilike koriste u zlonamjerne svrhe predstavlja prijetnju globalnom bezbjednosnom i stabilnom okruženju."
Govoreći o razornim utjecajima, rekao je: "Kao Turkiye, ulažemo intenzivne napore da spriječimo dezinformacije kroz naše mehanizme strateškog komuniciranja, da odbranimo istinu i osiguramo da međunarodna javnost ima pristup tačnim informacijama. Podizanje svijesti o digitalnim prijetnjama i povećanje medijske pismenosti su među našim prioritetima u borbi protiv različitih rizika današnjice. Svakim danom sve se više osjeća važnost potrebe za globalnom saradnjom za upravljanje sveobuhvatnom transformacijom na digitalnom polju."
"Kao Turkiye, nastavljamo naše aktivnosti podržavajući međunarodnu saradnju u borbi za istinu. U okviru vizije 'Stoljeće Turkiye' našeg predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, mi, kao Turkiye, zauzimamo strateški stav u ovom periodu transformacije. Zauzimamo stav da se tehnologija koristi u službi čovječanstva uz pridavanje prioriteta društvenoj koristi, kao i implementacija komunikacijskog pristupa koji istinu stavlja u prvi plan. U ovom novom dobu, stratešku komunikaciju vidimo kao ključ za upravljanje neizvjesnostima i uspostavljanje povjerenja."
"Kao Turkiye, igramo aktivnu ulogu u ovoj oblasti na nacionalnom i međunarodnom nivou. U okviru naših napora u borbi protiv dezinformacija, koje sprovodimo kao Direkcija za komunikacije pri Predsjedništvu Republike, već duže vrijeme odlučno radimo u vezi krize za očuvanje istine i razvijamo efikasna rješenja u tom okviru."
"Komuniciranje u kriznim situacijama",ističe Altun, "smatramo jednom od najvažnijih područja primjene strateških komunikacijskih procesa podržanih umjetnom inteligencijom. Brzo pristupanje tačnim informacijama i efikasno informisanje javnosti igra ulogu spasavanja života u vremenima krize."
"U ovom periodu, kada izbliza osjećamo uticaje transformacije digitalnog doba, "STRATCOM: Međunarodni forum za stratešku komunikaciju", kojeg ćemo organizovati 13. i14. decembra 2024 godine, vodeća je platforma na kojoj će se detaljno raspravljati sve ove mogućnosti i rizici na globalnoj razini. Okupljajući predstavnike javnog sektora, medija, akademske zajednice, civilnog društva i privatnog sektora iz cijelog svijeta, Međunarodni forum je mjesto na kojem se spajaju ideje koje oblikuju budućnost strateškog komunikacijskog ekosistema", naveo je Altun, objasnivši kako "možda nije ispravno STRATCOM vidjeti samo kao Forum".
"STRATCOM: Međunarodni forum za stratešku komunikaciju” također je globalni poziv koji omogućava izgradnju zajedničke volje protiv izazova digitalnog doba i krize o istini", rekao je Altun.
"Vidimo važnost ovog globalnog poziva jer ove revolucionarne promjene u umjetnoj inteligenciji i strateškoj komunikaciji sa sobom nose i veliku odgovornost. Mi smo za zajedničku budućnost čovječanstva i svjesni smo da moramo djelovati s razumijevanjem koje ne ugrožava principe istine, savjesti i pravde. Vođena ovim stavom,"
"Turkiye će nastaviti da bude model ne samo u svom regionu već i na globalnom nivou", zaključio je Fahrettin Altun.