Šta je „land art“ ili umjetnost u prirodi?
Termin „land art“ (umjetnost u prirodi) nastao je 60-ih godina kada su umjetnici pokušavali „izaći“ iz institucionalnih okvira poput galerija i muzeja i svoja djela stvarati u prirodi. Djela su se kreirala u raznim ambijentima poput pustinja i šuma koja su u prisnom kontaktu sa zemljom, zbog čega sam termin dobija pomenuti naziv.
Kao sinonimi često se koriste i termini „art in nature“, „Earthworks“ i slično, a djela se pretežno stvaraju od leda, granja, slame, pijeska itd.
Umjetnici ovog pravca ukazuju na činjenicu da se može biti kreativan i u skladu s prirodom, a da se ona ne uništava, remeti, opterećuje ili zagađuje.
Karijera hrvatskog umjetnika duga dvije decenije
Nikola Faller, 45-godišnji akademski kipar iz Osijeka (Hrvatska) više od 18 godina stvara umjetnost u prirodi. Najčešće izrađuje crteže u pijesku, ali se bavi i izradom skulptura od leda i slame.
Njegova stvaralaštva prolaznog su karaktera
Inspiraciju za stvaranje skulptura i crteža hrvatski umjetnik pronalazi u prirodi.
Najčešće su to motivi cvijeća, hrane, pčelinjeg sača, a nerijetko se u njegovim djelima nađu i životinjski svijet i religijski motivi.
„Krug je oduvijek u religiji imao dimenziju svetosti i povezanosti, stoga je motiv kruga vrlo čest prikaz na mojim crtežima“, pojašnjava za TRT Balkan Nikola Faller.
No ono što je zanimljivo jeste da njegova djela prate ritam godišnjih doba i, opet, prirode, zbog čega su „kratkog vijeka“.
„Konkretno, kada govorimo o nastajanjima umjetničkih crteža u pijesku, bitno je pojasniti da se oni ne mogu iscrtavati na suhom pijesku, odnosno na plaži. Djela se stvaraju na pijesku koji je pod vodom, dakle koji je u moru i koji samo za vrijeme oseke izađe na vidjelo. S pojavom plime, crteži nestaju“, dodaje Faller za TRT Balkan.
S obzirom na činjenicu da se nerijetko bavi i izradom skulptura od snijega i leda, bitno je naglasiti da je i s ovim umjetničkim djelima ista situacija. „Skulpture od snijega i leda mogu trajati nekoliko dana, u zavisnosti od temperature zraka“, ističe.
Zanimljivo je da izrada ovih djela ne iziskuje niti mnogo vremena niti mnogo materijala – sve se pronađe u prirodi, a jedna od glavnih radnih alatki su grablje i granje kojima crta. S obzirom na to da su u pitanju djela koja su vidljiva isključivo iz zraka, nema mnogo mjesta za greške.
„Tek kada 'dignem' dron, vidim kakva je situacija. Ponekad postoji mogućnost za korekcije, ali su to rijetki momenti. Većinom se crtež završi 'iz prve'“, zaključuje Faller.
S obzirom na to da je tražen i širom svijeta, čemu svjedoče i njegove nedavne posjete festivalima u Kanu i Peruu, Faller ističe da se od ove vrste umjetnosti može pristojno živjeti.