Kako se ističe, SafeJournalists regionalna platforma za zagovaranje medijskih sloboda i sigurnosti novinara je mreža novinarskih udruženja i medijskih sindikata iz država zapadnog Balkana koja se svakodnevno bori za poboljšanje položaja novinara na tom prostoru. Jedan od vidova te borbe jeste i pokazatelj Indeksa sigurnosti novinara kako se, iz godine u godinu, mijenjaju odgovarajuća društvena i politička okruženja, koja imaju direktan ili indirektan uticaj na bezbjednost novinara i medijskih profesionalaca.
Uopšteno gledano, indeks mreže SafeJournalists za 2021. godinu bilježi stagnaciju ili pad u odnosu na prethodnu, 2020. godinu. Albanija, BiH, Kosovo, Crna Gora i Srbija bilježe veće ili manje padove kod mjerenih indikatora, dok Hrvatska i Sjeverna Makedonija mjere blagi porast.
Generalno pravno i organizaciono okruženje u kojem novinari rade i dalje predstavlja veliki problem koji se teško rješava i poboljšava, pa na taj način i ne dozvoljava bilo kakav veći napredak. Postoje ozbiljni propusti oko shvatanja ključnih krivičnih djela. Opšti trend alternativnih mehanizama koji povezuju javna tužilaštva, policiju i novinare u radne grupe i komisije pokušava da prevaziđe barijere u primjeni propisa i ozbiljne nedostatke u praksi - stoji u saopćenju.
Ocjenjuje se kako zvaničnici i dalje rijetko osuđuju napade, a veoma često su i sami vinovnici ili stvaraju okruženje u kojem se novinari veoma lako targetiraju.
Online verbalne prijetnje i zastrašivanja su postala realnost, a njihov broj se povećava. Raduje manji broj fizičkih napada i generalni pad broja slučajeva na štetu novinara, ali dodatno brine ozbiljnost prijetnji koje se izriču i činjenica da procesuiranje i izrečene sankcije i dalje nemaju odvraćajući efekat. Novinari kao branitelji ljudskih prava i dalje ostaju na vjetrometini napada kako predstavnika vlasti, tako i ekstemnih grupa i pojedinaca - poručili su u saopćenju.
Indeks sigurnosti novinara zapadnog Balkana je mehanizam koji mjeri i prati promjene u odgovarajućim društvenim i političkim okruženjima koje imaju direktan ili indirektan uticaj na sigurnost novinara i medijskih profesionalaca dok obavljaju svoju profesiju.
10 dec. 2022
SafeJournalists: Novinari kao branioci ljudskih prava i dalje ugroženi
Indeks sigurnosti novinara SafeJournalists mreže za 2021. godinu u najvećem dijelu bilježi stagnaciju ili pad u odnosu na 2020. godinu - saopćeno je iz Udruženja BH novinari, povodom Međunaordnog dana ljudskih prava.
FENA
Povezane vijesti
BiH prelazi na sistem koji donosi brži proces u protivminskom djelovanju
“Sigurna sam da je ovo još jedan korak dalje u sprečavanju gubitaka ljudskih života i stvaranju uvjeta za sigurno korištenje prirodnih resursa i rekonstrukciju infrastrukture u BiH”, kazala je ministrica civilnih poslova BiH Ankica Gudeljević.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Hrvatska: Sabor izmijenio državni proračun, dio oporbe napustio glasovanje
Bez zastupnika Mosta i Socijaldemokrata, Hrvatski sabor u srijedu je izmijenio ovogodišnji državni proračun kako mu je to predložila Vlada, ukupni prihodi očekuju se u iznosu od 26,6 milijardi eura, a rashodi u iznosu od 28,1 milijardu eura.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.