"Odluka Ministarstva potvrđuje ono što smo od početka tvrdili – da radovi na izgradnji male hidroelektrane dovode do štetnog utjecaja na prirodu i da dozvole za takav zahvat nisu izdane u skladu sa zakonima Republike Hrvatske", priopćila je inicijativa 'Spasimo Unu'. Dodaju kako je nužno unaprjeđenje pravnih i institucionalnih mehanizama zaštite prirode koji bi spriječili buduće pokušaje sličnih štetnih zahvata.
Prema priopćenju Ministarstva, građevinska dozvola iz 2016. te kasnija rješenja iz 2018. i 2019. poništeni su zbog izostanka procjene utjecaja zahvata na okoliš i ekološku mrežu, što je u suprotnosti sa zakonskim zahtjevima. Iz Ministarstva navode kako dozvole nisu bile zakonite jer nisu provedeni potrebni postupci procjene utjecaja na okoliš i tvrde da bi nastavak gradnje uzrokovao "nepovratnu štetu za prirodu i okoliš“.
Unatoč pravnoj pobjedi, iz inicijative 'Spasimo Unu' upozorili su da stanje na terenu i dalje zahtijeva hitnu intervenciju. "Rijeka Una već je pretrpjela značajnu štetu - tok je preusmjeren u novonastali kanal na gradilištu, a lokalno stanovništvo suočava se s nestašicom pitke vode" istaknuli su iz inicijative, pozvavši na žurnu sanaciju područja.
Inicijativa, koja okuplja aktiviste iz Hrvatske, BiH i šire, poručila je kako će nastaviti s naporima za trajnu zaštitu rijeke Une, jednog od posljednjih divljih riječnih ekosustava u Europi.
"Ovaj korak je značajan, ali nastavljamo s naporima za trajnu zaštitu rijeke Une koja pripada svima nama – sadašnjim i budućim generacijama", istaknuli su.