Vatrogasci su uspjeli zaustaviti širenje požara, a pomoć iz zraka im nije bila potrebna.          Foto: HINA

Krajem jula Hrvatska se, o čemu je TRT Balkan ranije pisao, borila s vatrenom stihijom u brojnim gradovima i turističkim naseljima, što je rezultiralo izgaranjem više od 800 hektara zelenih površina, te evakuacijom nekolicine turista.

Iako je vatra, zahvaljujući naporima hiljada vatrogasaca, kao i upotrebi aviona za gašenje požara, uspješno ugašena, izbili su novi, i to na području Hreljina, nedaleko od Rijeke, te na poznatim hrvatskim otocima – Hvaru i Visu.

U noći sa 6. na 7. august izbila dva nova požara

Tokom noći, prema riječima Daria Gauša, načelnika Štaba civilne zaštite Primorsko-goranske županije, na području Hreljina nedaleko od Rijeke planuo je požar koji nije ugrozio naselja te je na jednoj lokaciji ugašen, dok je na drugoj pod nadzorom vatrogasnih ekipa.

Požar je počeo uz željezničku prugu, zahvatio je nisko rastinje, a potom se dijelom proširio i u borovu šumu.

„Na terenu je bilo 13 vatrogasnih vozila te 48 vatrogasaca iz javnih vatrogasnih postrojbi i dobrovoljnih vatrogasnih društava iz Rijeke i okolnih gradova i općina, a sada se snage reduciraju pa ih je upola manje“, rekao je Gauš.

Prema njegovim riječima, gašenje vatre otežava i vjetar.

U istom periodu na hrvatskom otoku Visu je izbio požar na odlagalištu otpada kod tvrđave Fortice, ali je u srijedu ujutro stavljen pod kontrolu. Međutim, prema informacijama iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Visa, još uvijek nije ugašen.

"Cijelu noć bilo je angažirano 28 vatrogasaca i osam vozila koji su požar stavili pod kontrolu, ali ga nisu ugasili", kazali su viški vatrogasci, dodavši da vatra nije ugrozila kuće.

Požar i na Hvaru

Vatra se, tokom 7. augusta, proširila i na jednu od omiljenih turističkih destinacija u Hrvatskoj – otok Hvar, tačnije na mjesto Malo Grablje.

Vatrogasci su uspjeli zaustaviti širenje požara, a pomoć iz zraka im nije bila potrebna.

Iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Hvar su objavili da je požar oko 13 sati stavljen pod kontrolu, te da se radi na saniranju rubova.

Prema pisanju portala Index.hr, požari u Hrvatskoj ovu zemlju godišnje koštaju oko 30 miliona eura, a taj novac raspodijeli se na direktne troškove gašenja, štete na infrastrukturi i ekosistemima, kao i indirektne gubitke povezane s utjecajem na turizam i zdravlje.

TRT Balkan / agencije