Milanović je naveo da se u misiji UNIFIL-a nalazio u jedan pripadnik Oružanih snaga Hrvatske, te da je njegovo sudjelovanje u misiji završeno i da je u toku organizacija njegovog sigurnog povratka u Hrvatsku.           Foto: Reuters Archive

Zoran Milanović, predsjednik Republike Hrvatske, danas je u objavi na društvenim mrežama osudio izraelske napade na pripadnike Privremenih snaga Ujedinjenih nacija u Libanonu (UNIFIL).

“Osuđujem višekratne napade Izraelskih obrambenih snaga (IDF) na pripadnike mirovnih snaga UN-a u Libanonu kojima se krši međunarodno pravo i ugrožavaju životi pripadnika UNIFIL-a čija je misija čuvanje mira i sigurnosti na tom području. Ne postoji opravdanje za napade na pripadnike UNIFIL-a i jedino što zaraćene strane, uključujući Izraelske obrambene snage, moraju učiniti jest odmah zaustaviti svaki oblik napada i pritiska na misiju UNIFIL-a“, poručio je Milanović na svom službenom Facebook profilu i nastavio:

“Kao što je upozorilo i Vijeće sigurnosti UN-a, pripadnici i objekti mirovnih snaga UN-a nikada ne smiju biti meta napada. Zadaća je pripadnika UNIFIL-a braniti međunarodni mir i sigurnost na tom području, odnosno osigurati punu provedbu rezolucije 1701 Vijeća sigurnosti UN-a usvojene 2006. godine s ciljem očuvanja mira između Libanona i Izraela. Pripadnici UNIFIL-a nastoje spriječiti eskalaciju sukoba, dok napadi Izraelskih obrambenih snaga na njih, na žalost, onemogućuju napore UNIFIL-a i izravno doprinose širenju tog sukoba.“

Milanović je naveo da se u misiji UNIFIL-a nalazio u jedan pripadnik Oružanih snaga Hrvatske, te da je njegovo sudjelovanje u misiji završeno i da je u toku organizacija njegovog sigurnog povratka u Hrvatsku.

“O upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji bi ga trebao zamijeniti u misiji UNIFIL-a odlučit ćemo naknadno, vodeći prije svega računa o sigurnosnoj situaciji“, istakao je Milanović.

Prošle sedmice, četiri mirovnjaka UNIFIL-a povrijeđena su u granatiranju izraelske vojske na njihove položaje u južnom Libanonu.

UNIFIL je osnovan u martu 1978. godine kako bi potvrdio povlačenje Izraela iz Libanona i pomogao libanonskoj Vladi u obnavljanju vlasti u toj oblasti. Mandat im je tokom godina proširen, posebno nakon izraelskog rata 2006. godine, kako bi nadgledali prekide vatre i omogućili humanitarnu pomoć.

Izrael je od 23. septembra pokrenuo masivne zračne napade širom Libanona na, kako tvrdi, mete Hezbollaha, ubivši više od 1.500 osoba i ranivši više od 4.500.

Vazdušna kampanja predstavlja eskalaciju u jednogodišnjem prekograničnom ratu između Izraela i Hezbollaha od početka brutalne izraelske ofanzive na Pojas Gaze u kojoj je ubijeno oko 42.300 ljudi, uglavnom žena i djece, od prošlogodišnjeg napada Hamasa.

Uprkos međunarodnim upozorenjima da je region Bliskog istoka na rubu regionalnog rata u jeku nemilosrdnih napada Izraela na Gazu i Libanon, Izrael je proširio sukob pokrenuvši 1. oktobra kopnenu invaziju na južni Libanon.

TRT Balkan / agencije