Jedan od najstarijih evropskih gradova smješten je na istoku Hrvatske. Dok se najstarijim evropskim gradom smatra bugarski Plovdiv, star 6000 godina, istraživači i arheolozi navode da su hrvatski Vinkovci kao naseljeno područje u kontinuitetu postoje duže od 8200 godina.
Zahvaljujući svom položaju na raskrsnici puteva, ali i prirodnom bogatstvu, to je grad duge i burne historije, smješten u hrvatskoj istočnoj Slavoniji.
Ovaj prostor ima dugu historiju, bogato kulturno naslijeđe, zanimljivu arhitekturu te raznolik folklorni izričaj i vrijedne običaje.
Na području Vinkovaca pronađen je prvi indoevropski kalendar, proizvedena je prva prava bronza, počela je prva serijska proizvodnja metala, te se hiljadama godina proizvodi vrhunska keramika. Tu su rođena dva rimska cara, Valentijan i Valens, kao i dva ranokršćanska sveca, Euzebije i Polion.
"Nema ni jednog naselja u Evropi s tako dugim i kontinuiranim tragovima življenja", kazao je 2013. godine autor izložbe "Vinkovci najstariji grad u Evropi" i najveći stručnjak vučedolske kulture, Aleksandar Durman, profesor na zagrebačkom Filozofskom fakultetu.
Tada je naveo kako naselje počinje živjeti u vrijeme najranijeg neolita, s prvim evropskim zemljoradnicima 6200 godina p.n.e, te da kroz čitavu prahistoriju i ranu historiju "nema ni 50 'praznih' godina u kontinuitetu".
Od tada su se “na području Vinkovaca izmijenile brojne kulture, od Sopotske i Vučedolske kulture te bronzanodobnih i željeznodobnih kultura, a područje je kontinuirano naseljeno sve do modernog doba”, navodi se u članku autorice Ivone Ivanišević iz 2016.
Iz vremena vučedolske kulture na tom području su pronađeni tragovi proizvodnje prave bronze, dok su iz vremena kasne vučedolske kulture otkriveni ostaci ljevaonice - prvi tragovi najranije serijske proizvodnje metala u svijetu.
Orion
Status najstarijeg grada u Evropi potvrđen je otkrićem antičke posude u toj vučedolskoj ljevaonici tokom građevinskih radova 1978. godine.
Stručnjaci su otkrili da je ova posuda nastala 2600. godine p.n.e, a na njoj je bio prikazan najstariji poznati kalendar u Evropi, kalendar Orion.
Ukrasi posude su astronomski simboli, a prikazuju sazviježđa (na nebu iznad Vinkovaca) za sva četiri godišnja doba.
„Iako je nastanak tog kalendara datiran u vrijeme sumerskog i egipatskog kalendara, nastao je nezavisno od njih jer je utemeljen na sjevernoj 45. paraleli, što se vidi iz prikaza zviježđa u svim godišnjim dobima”, navodi Ivaničević u članku “Jesu li Vinkovci uistinu najstariji grad u Evropi?”.
Brojne kulture su hiljadama godina u različitim razdobljima tu proizvodile keramiku vrhunskog kvaliteta.
Na području grada pronađeno je na hiljade arheoloških nalaza, a Vinkovci se također hvale i činjenicom da su na njihovom teritoriju u 4. stoljeću rođena dva rimska cara, Valentijan i Valens.
Iako su ova otkrića manje poznata, Vinkovci rade na oživljavanju historijskih činjenica te prikupljanju i izlaganju arhivske građe iz različitih perioda, koji su ovaj grad načinili onim što danas jeste, sjecište brojnih kultura i potencijalno turističko žarište.