U Republici Hrvatskoj su održani brojni prigodni programi povodom proslave 30. godišnjice postojanja Katedre za turkologiju u zemlji, uključujući i otvaranje nekoliko projekata Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA).
Potpredsjednik Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) Mahmut Cevik boravio je u višednevnoj posjeti Zagrebu povodom 30. godišnjice Katedre za turkologiju gdje je prisustvovao i otvaranju TIKA-inih projekata, te razgovarao sa tamošnjim zvaničnicima.
Cevik je u sklopu posjete zajedno s turskom ambasadoricom u Zagrebu Hayriye Nurdan Erpulat Altuntas posjetio i grad Lepoglavu gdje je otvorio Projekat razvoja pogona za proizvodnju sokova i džema uz podršku TIKA-e. Svečanom otvorenju prisustvovali su i gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić, predstavnici javnih ustanova i dužnosnici TIKA-e.
U obraćanju na ceremoniji otvaranja, Cevik je izjavio da je TIKA dosad u regiji Balkana, uključujući Hrvatsku, realizovala brojne poljoprivredne projekte, dodajući da će najnoviji projekat u gradu Lepoglava doprinijeti procesu brendiranja proizvoda koji se tamo proizvode i promociji cijelog regiona.
Cevik je u sklopu posjete razgovarao i sa predsjednikom Mešihata Islamske zajednice (IZ) u Hrvatskoj muftijom Azizom ef. Hasanovićem.
Obrazovni projekti
Prisustvovao je također i svečanom otvaranju projekta kantine koju je finansirala TIKA u Osnovnoj školi Antun i Stjepan Radić iz Gunje za pružanje usluge ručka tamošnjim učenicima. Cevik je u obraćanju rekao da su u Hrvatskoj dosad podržali mnoge obrazovne projekte i da je u Gunji realizovan vrlo vrijedan projekt.
Cevik je tokom posjete prisustvovao i dženaza-namazu muftiji Ševki ef. Omerbašiću, prvom predsjedniku Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj.
Katedra za turkologiju
Potpredsjednik TIKA-e je prisustvovao i programu obilježavanje 30. godišnjice osnivanja Katedre za turkologiju Sveučilišta u Zagrebu, čiju je organizaciju podržala TIKA. Svečanosti su prisustvovali još i turska ambasadorica Altuntas, dekan Filozofskog fakulteta u Zagrebu Domagoj Tončinić, osnivač Odsjeka za turkologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. Ekrem Čaušević, predstavnici TIKA-e i Instituta Yunus Emre.
Ambasadorica Altuntas je istakla da je Katedra za turkologiju značajno doprinjela jačanju odnosa Turkiye i Hrvatske te da je zadovoljna interesom za tursku kulturu i jezik u Hrvatskoj.
Cevik je rekao da Katedra za turkologiju doprinosi očuvanju turske kulture, jezika i identiteta, napominjući da jezik vide kao instrument mira na Balkanu.