Najveći problem s nedostatkom liječnika primaraca je u gradu Otoku te općinama Stari Jankovci, Nijemci, Gunja, Račinovci, Cerna i Lipovac, čiji su građani trenutno bez stalnog liječnika.
"Prema iskustvima drugih županija izradili smo mjere kojima bi pokušali privući liječnike u našu županiju. U prvom redu mjere bi se odnosile na stambeno zbrinjavanje liječnika, sufinanciranje i financiranje stambenih kredita, kao i kamata na takve kredite, ciljano stipendiranje studenata medicine, a jedna od opcija je i davanje novčanog dodataka na postojeće plaće liječnika, što omogućuju nove izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti", kaže županijski pročelnik za zdravstvo Mario Adamović.
Stanje nije isto u svim dijelovima županije pa tako Dom zdravlja Vukovar ima u potpunosti popunjenu mrežu opće primarne zaštite, dok se u slučaju vinkovačkog Doma zdravlja dogodio niz nesretnih okolnosti jer je dosta liječnika otišlo na specijalizacije i porodiljne dopuste u isto vrijeme.
"Trenutačni problemi s nedostatkom liječnika rješavaju se tako da postojeći liječnici rade u više ambulanata, a sklapaju se i ugovori s drugim domovima zdravlja, pa i s vukovarskom i vinkovačkom bolnicom", navodi Adamović.
Župan Damir Dekanić ocjenjuje kako je situacija zabrinjavajuća, ali nije ništa lošija nego u drugim dijelovima Hrvatske.
"Ljudi jednostavno odlaze u sredine koje im nude bolju perspektivu i veće plaće. Moramo pronaći način da barem zadržimo liječnike koji su iz naše županije i osiguramo da naši studenti nakon završetka obrazovanja ostanu ovdje", kaže Dekanić.
Upozorio je kako bi se situacija mogla pogoršati za nekoliko godina kada u mirovinu odlazi dio sadašnjih liječnika iz primarne zaštite.
"Ako nešto ne preokrenemo, bojim se da će biti još gore. Međutim, ne možete nikoga prisiliti da dođe ovdje raditi ako smatra da mu bolju perspektivu pruža zaposlenje negdje drugdje", dodaje župan.