Uz rebalans, Sabor je donio i izmjene Zakona o izvršavanju državnog proračuna te polugodišnji izvještaj o izvršenju državnoga proračuna za 2024.     Foto: Hina

Hrvatski sabor u petak je uz 81 glas za, 50 protiv i dva suzdržana donio rebalans državnog proračuna za ovu godinu kojim će se njegovi prihodi, u odnosu na izvorni proračun, povećati za 1,8 milijardi eura, a rashodi za 976 milijuna eura tj. na 30,3 milijardi, odnosno na 33,6 milijarde eura.

Rebalans je rađen na temelju revidiranih projekcija rasta BDP-a u ovoj godini od 3,6 posto, stopi inflacije od tri posto, prognozi rasta zaposlenosti od tri posto, te projiciranom rastu bruto plaća od 14,7 posto.

Kad je riječ o značajnijim komponentama prihoda, očekuje se povećanje prihoda od poreza, koji bi trebali iznositi 17,25 milijardi eura, što je oko milijardu eura više u odnosu na izvorni plan. Prihodi od doprinosa projicirani su u visini pet milijardi eura, oni od imovine 600 milijuna eura, a ostali prihodi 7,5 milijardi eura.

Najveća stavka u kontekstu rashoda, odnosi se na nadoknadu za troškove energije na temelju mjera Vlade (604 milijuna eura), a slijede rashodi za zaposlene (574 milijuna), dok će se za sanaciju šteta od potresa izdvojiti dodatnih 178 milijuna eura, a za socijalne pomoći i naknade 154 milijuna eura. Tu su i demografske mjere s 38 milijuna eura, što uključuje novčana sredstva za dodatni rodiljni dopust te za fiskalnu održivost dječjih vrtića.

Ukupne uštede i preraspodjele po ministarstvima iznosile su 1,06 milijardi eura, a po uštedama prednjače ministarstva rada (s 288 milijuna eura), financija (257 milijuna) prostornog uređenja (82 milijuna), gospodarstva sa 70 milijuna eura itd.

Uz rebalans, Sabor je donio i izmjene Zakona o izvršavanju državnog proračuna te polugodišnji izvještaj o izvršenju državnoga proračuna za 2024.

Uoči glasovanja, oporba je negodovala što nije prihvaćen ni jedan od 127 oporbenih amandmana na rebalans.

Nije prihvaćena ni jedna demografska mjera koju smo predložili, ni jedan amandman, nije prihvaćen ni amandman za izgradnju sportskih dvorana u Vukovaru, kazao je Marijan Pavliček (Suverenisti).

Prihodi su veći 1,8 milijardu eura, od čega, upitao je Miro Bulj (Most) ustvrdivši da su ispražnjeni džepovi građana.

Boris Lalovac (SDP) tvrdi da u rebalansu proračuna novaca za povećane mirovine ima, a da je najžalosnije što se taj novac od umirovljenika, za usklađivanje s plaćama, umanjuje da bi se dalo HEP-u. "A HEP-u dajemo preko pola milijarde eura da nitko nije vidio ni jedan račun", rekao je.

HINA