Hrvatska obilježava 33. godišnjicu stradanja Vukovara iz posljednjeg rata, kada su nakon gotovo tromjesečne opsade i teških borbi Jugoslovenska narodna armija (JNA) i srpske paravojne snage zauzele grad, sa stotinama mrtvih i ranjenih na obje strane.
Bitka za taj istočnoslavonski grad završila je nakon 87 dana, 18. novembra 1991. okupacijom grada koja je potrajala sve do 15. januara 1998. i mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, kojom su Vukovar i druga mjesta vraćeni u ustavno-pravni poredak Hrvatske.
Paljenjem svijeća duž križnog puta, što godinama u ranim jutarnjim satima rade učenici osnovnih škola Grada Vukovara, započeo je centralni dan obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara. Lampioni su zapaljeni duž cijelog puta od dvorišta vukovarske bolnice druž vukovarskih ulica do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata. To je i put kojim su danas krenuli građani iz Vukovara, cijele Hrvatske i inostranstva kako bi odali počast stradalim i nestalim građanima Vukovara.
Uoči polaska Kolone sjećanja prema groblju, u dvorištu bolnice održan je prigodan komemoracijski program.
U okviru programa pod nazivom “Vukovar - mjesto posebnog domovinskog pijeteta” među desetinama hiljada građana u koloni sjećanja, koju predvode hrvatski branitelji, učestvuju i mladi koji su nosili majice s imenima vukovarskih žrtava.
Po dolasku na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata državne i druge delegacije položiće vijence i upaliti svijeće. Molitvu za žrtve Domovinskog rata grada Vukovara predvodiće đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit Đuro Hranić dok će svetu misu za sve žrtve u Domovinskom ratu predvoditi zagrebački nadbiskup i metropolit Dražen Kutleša.
U Vukovaru su prisutni predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković kao i predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković. Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović danas je u Škabrnji.