Ta promjena, dodaju, predstavlja velik napredak za zdravlje te djece te će donijeti olakšanje i nadu mnogim obiteljima suočenim s izazovima dijabetesa.
Prema dosadašnjem protokolu, terapija je nakon postavljanja dijagnoze prvo morala započeti sa starijim vrstama inzulina, a ako se nakon šest mjeseci pokazala neučinkovitom tada su se mogli propisati moderni inzulini.
Pročelnica Zavoda za dječju endokrinologiju i dijabetes Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb Nevena Krnić pojašnjava kako izmjena zastarjelih smjernica ne znači da je inzulin koji je dulje na tržištu loš ili da će automatski sva djeca prijeći na novu terapiju, nego da liječnici odmah nakon dijagnoze nisu limitirani na samo jedan određeni lijek već terapiju od početka mogu prilagoditi potrebama pacijenata, koristeći najnovije odobrene vrste inzulina ako je to potrebno.
"Osnovni problem je bio što smjernice u Hrvatskoj ne prate tolikom brzinom promjene koje donose novi lijekovi i tehnologije. Ovime se prepoznaje da se medicina mijenja i da mi možemo mijenjati terapiju u skladu s novim smjernicama, principima liječenja i svjetskim stavovima", kaže Krnić, ujedno voditeljica Referentnog centar za pedijatrijsku endokrinologiju i dijabetes Ministarstva zdravstva.
Porast učestalosti kod sve mlađe djece
U Hrvatskoj je godišnje između 150 i 170 novootkrivenih slučajeva dijabetesa tipa 1 u dječjoj dobi. No, u Hrvatskoj i svijetu bilježi se porast učestalosti u odnosu na prije 10 godina, i to kod sve mlađe djece.
"Imamo sve više djece koja su otkrivena u predškolskoj dobi, što zahtjeva daleko više postupaka prilagodbe terapije zbog niza specifičnih okolnosti njihovog života, dobne skupine, potreba za malim dozama, problema oko hranjenja, uzimanja obroka, prilagodbe hrane i slično", kaže Krnić.
Zbog nesklada između preporuka pedijatrijskih dijabetologa, suvremenih znanstvenih saznanja i HZZO-ovih smjernica, Stručno društvo za pedijatrijski dijabetes je stoga, uz podršku Zagrebačkog dijabetičkog društva i bloga NaInzulinu.com, pokrenulo inicijativu za modernizaciju smjernica, koju je Upravno vijeće HZZO-30. listopada usvojilo.
Nove smjernice primjenjivat će se od 15. studenog za djecu i adolescente odmah nakon postavljanja dijagnoze dijabetes melitusa tipa 1.
Promjene pozdravljaju i iz Koordinacija liječnika hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) jer će ta promjena olakšati rad liječnicima obiteljske medicine. Oni su se dosad često nalazili u situaciji da zbog dobrobiti djece izdaju recepte mimo HZZO-ovih smjernica, kazala je članica Izvršnog odbora KoHOM-a Nataša Ban Toskić.
Zagrebačko dijabetičko društvo i KoHOM također smatraju da bi se najnoviji kriteriji trebali početi primjenjivati i na odrasle novootkrivene osobe sa šećernom bolesti tip 1, a ne isključivo djecu.