U Hrvatskoj je također održana komemoracija u turskoj ambasadi u Zagrebu uz učešće osoblja ambasade i predstavnika turskih institucija i organizacija.    Foto: AA

U Podgorici i Zagrebu, glavnim gradovima Crne Gore i Hrvatske, organizirane su komemoracije i druge prigodne aktivnosti povodom 15. jula - Dana demokratije i nacionalnog jedinstva Turkiye.

Program obilježavanja u Crnoj Gori održan je u Ambasadi Turkiye u Podgorici.

Ambasador Baris Kalkavan istakao je da je turski narod herojski štitio demokratiju i nacionalnu volju, rizikujući čak da u noći 15. jula 2016. godine i pogine za domovinu.

Kalkavan je kazao da je zahvalan prijateljskim i savezničkim crnogorskim vlastima što ne dozvoljavaju djelovanje FETO-a u Crnoj Gori, dodajući da FETO nije društveni pokret koji se bavi obrazovanjem i humanitarnim radom, već da je to podmukla organizacija s političkim i ekonomskim ambicijama.

Behlul Kanaqi, pomoćnik reisa Islamske zajednice u Crnoj Gori, izjavio je da su njihova srca kucala s Turkiye u noći 15. jula, ali i nakon toga te da su veoma sretni što je puč propao.

U okviru programa obilježavanja u ambasadi su izložene i fotografije agencije Anadolu o pokušaju puča 15. jula.

U Hrvatskoj je također održana komemoracija u turskoj ambasadi u Zagrebu uz učešće osoblja ambasade i predstavnika turskih institucija i organizacija.

Trenutni otpravnik poslova Ertan Yilmaz održao je govor o značenju i važnosti 15. jula za Turkiye i turski narod.

Prikazan je i videosnimak dešavanja tokom pokušaja puča 15. jula 2016. godine, a otvorena je i izložba fotografija.

Teroristička organizacija Fetullahci (FETO) odgovorna je za krvavi pokušaj puča u Turkiye u noći 15. jula 2016. godine, a riječ je o terorističkoj organizaciji koju predvodi Fetullah Gulen, nastanjen u Sjedinjenim Američkim Državama, a čije izručenje je Turkiye zvanično zatražila od SAD-a.

Članovi te terorističke organizacije godinama su, namještanjem ispita, napredovali u službi, infiltrirajući se tako u institucije države. Potom su, najprije u decembru 2013. godine, pristalice FETO-a u pravosuđu Turkiye montiranim procesom o navodnoj korupciji pokušali procesuirati brojne visoke zvaničnike.

Nekoliko godina kasnije uslijedio je i krvavi pokušaj državnog udara terorista FETO-a, odnosno pokušaj puča kojeg su izveli oficiri koje je FETO infiltrirao u tursku vojsku.

Istraga u vezi s terorističkom organizacijom FETO pokazala je da se radi o globalnoj mreži koja ne predstavlja opasnost samo Turkiye, nego i svakoj drugoj zemlji u kojoj je aktivna. Na to su u više navrata i ukazivali turski zvaničnici. Tokom pokušaja puča u Turkiye poginule su 252, a ranjeno je više od 2.730 osoba.

TRT Balkan / agencije