Posjet predsjednika Republike Turkiye Recepa Tayyipa Erdogana Hrvatskoj, Zagrebu i Sisku, najavljen je u hrvatskim medijima kao važan politički događaj, što prepoznaju i hrvatski građani koji, uz jačanje prijateljskih odnosa Hrvatske i Turkiye, smatraju kako je ekonomski dio suradnje među državama jako važan.
“Turska je podržavala Hrvatsku u Domovinskom ratu, predsjednik Suleyman Demirel bio je jedan od rijetkih predsjednika koji je u to vrijeme redovito posjećivao Hrvatsku. Smatram važnima podršku i suradnju Turska s Hrvatskom. Turska je velika, bogata država, tako bi razvoj ekonomske suradnje, koja će nakon posjeta predsjednika Erdogana sigurno ojačati, biti dobra za hrvatsko gospodarstvo i poslovne ljude”, smatra Ivo Vrljić, veteran Domovinskog rata i prodavač na tržnici.
Vrljić smatra i kako je uspostavljanje intenzivnije suradnje između dvije države jako važno.
Umirovljeni profesor Zvonimir Tadić ocjenjuje kako će posjeta turskog predsjednika biti korisna za Hrvatsku. O posjeti Erdogana čitao je u hrvatskim dnevnim tiskovinama, tako da je upoznat s osnovnim ciljevima predstojeće posjete.
“Predsjednik Erdogan se redovito sastaje s najvišim političkim dužnosnicima svijeta, i s Vladimirom Putinom i sa čelnicima zapadnih država, a sada dolazi u naš Sisak. Svaka čast, jer čut će se i za Sisak i za Hrvatsku. Džamija u Sisku sigurno će doprinijeti druženju i miru za stanovništvo toga kraja koje je miješano katoličko i muslimansko, barem se nadam tome”, poručuje umirovljenik Tadić.
Djelatnica u ugostiteljstvu Daniela Spajić kaže kako posjet turskog predsjednika Erdogana smatra pozitivnim, ponajviše zbog uspostavljanja boljih odnosa hrvatskog naroda s muslimanima općenito.
“To su naši prijatelji i susjedi, a turski narod nam je prijateljski narod. Dobro bi nam došla ulaganja iz Turske, u turizam ili neku drugu granu gospodarstva”, rekla je Spajić.
Gospođa Spajić kaže kako u privatnom životu, ali i na poslu, ima česte, svakodnevne kontakte s muslimanima, Bošnjacima, Albancima i drugima koji žive u Zagrebu.
“Odrasla sam s Bošnjacima, muslimanima, budući da sam podrijetlom iz Banja Luke”, istaknula je Spajić.
Zagrepčanin Ivor Novak koji radi u privatnom sektoru misli da dolazak predsjednika prijateljske nacije kao što je Turkiye za Hrvatsku može donijeti samo korist.
“Kako čujem, to će biti prilika da s predsjednikom Erdoganom u pratnji u Hrvatsku dođu gospodarstvenici, poslovni ljudi, što znači da se otvaraju dodatna vrata za suradnju na poslovnom planu. Trebalo bi težiti jačanju prijateljskih i poslovnih odnosa između naših dviju nacija. Imam bliskog prijatelja Turčina koji se u Hrvatsku doselio prije par godina jer se zaljubio u Hrvaticu. On radi za različite firme, dobrim dijelom za firme iz Turske. Mogu zaključiti da su turska ulaganja u Hrvatsku značajna i da je njihov kapital kod nas dosta prisutan, prisutniji nego što je to percipirano u široj javnosti”, izjavio je Novak.
Posjet Recepa Tayyipa Erdogana Hrvatskoj najavljen je za 8. rujna, prilikom čega će se turski predsjednik sastati s predsjednikom Hrvatske Zoranom Milanovićem i predsjednikom Vlade Hrvatske Andrejom Plenkovićem, ali i otvoriti Islamski centar i džamiju u Sisku, čiju je izgradnju pomogla i turska država putem svojih institucija koje djeluju u Hrvatskoj.
7 sep. 2022
Anketa: Erdoganov posjet Hrvatskoj može donijeti pozitivne stvari
Turski narod je Hrvatskoj prijateljski narod, ocjenjuju sudionici ankete o očekivanjima koja imaju od najavljenog dolaska predsjednika Turkiye Erdogana u Hrvatsku, a naglasak stavljaju i na jačanje ekonomske suradnje.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Milanović: Naredna turistička sezona bit će lošija od ovogodišnje
“Cijeli sustav je dizajniran tako da oni koji imaju puno, najviše ili jako puno, ostanu tamo gdje jesu, a da oni koji su ispod, otprilike ostanu tu gdje im je mjesto. Tu je naša mala Hrvatska”, rekao je hrvatski predsjednik Zoran Milanović.
Hrvatska: Prosvjed mladih liječnika koji traže reformu zdravstvenog sustava
U pet minuta do podne u subotu je počeo prosvjed mladih liječnika ispred Ministarstva zdravstva na Ksaveru sa zahtjevom za reformama zdravstvenog sustava, specijalizacija i koeficijenata, a traže i mogućnost pregovaranja o svojim radničkim pravima.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Zaustavimo femicid: U BiH u posljednjih šest godina ubijeno više od 60 žena
Sesijom o femicidu “Ujedinjeni poziv na akciju” u Sarajevu je počela kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” pod sloganom "Isključimo nasilje zajedno“ i uz poruke #zaustavimofemicid i #nemaizgovora, kampanju provodi UN Women BiH.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.