Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump izabrao je za potpredsjednika senatora iz Ohija JD Vancea. Trump je to objavio na početku Republičke nacionalne konvencije u Milwaukeeju, Wisconsin, u ponedjeljak.
Trumpova najava je velika vijest. Mediji širom SAD-a i svijeta to opširno prate. Glasači često obraćaju veliku pažnju i na izbor potpredsjedničkog "protukandidata". Ali zašto je izbor JD Vancea toliko važan – mnogi se pitaju.
Počnimo od samog potpredsjedništva. Potpredsjednici su dugo bili predmet šala.
Prvi potpredsjednik bivšeg američkog predsjednika Franklina Roosevelta, John Nance Garner, slavno je odbacio ured rekavši da "nije vrijedan kante tople pljuvačke" (što označava kako potpredsjednik ima veoma malu odgovornost ili moć). Potpredsjednici ne prolaze puno bolje u popularnoj kulturi - uzmite za primjer TV emisiju "Veep".
To je zato što potpredsjednici imaju vrlo malo ovlasti prema Ustavu SAD-a.
Moć potpredsjednika
Ustav ovlašćuje potpredsjednike da predsjedaju američkim Senatom i daju presudne glasove ako je potrebno. Oni otvaraju glasove koje su poslale države nakon predsjedničkih izbora, kako bi se potvrdio pobjednik.
A u malo vjerovatnom slučaju da predsjednik umre, podnese ostavku, bude smijenjen s funkcije ili postane nesposoban, potpredsjednik preuzima dužnost predsjednika. Sve ovo možda ne zvuči puno.
Ali uzmite u obzir da je sadašnja potpredsjednica Kamala Harris dala najviše glasova u historiji. Njen prethodnik, Mike Pence, efektivno je zaključio predsjedničku trku 2020. potvrdivši izbor Joea Bidena (protiv Trumpove volje) 6. januara 2021. godine.
A ako pobijedi, Trump bi bio 78-godišnji predsjednik u drugom mandatu koji je već dva puta smijenjen. Ako bude izabran, Vance bi mogao biti odlučujući glas o glavnim zakonima i imati značajan utjecaj na ishod izbora 2028. godine.
On bi također mogao naslijediti Trumpa na mjestu predsjednika u naredne četiri godine, ili barem biti favorit 2028, na kraju Trumpovog mandata.
Moderni potpredsjednici također imaju veliku neformalnu moć, koja nije navedena u Ustavu. Proteklih pola stoljeća, počevši od administracije Jimmyja Cartera-Waltera Mondalea, potpredsjednici su obično služili kao vrhunski savjetnici Bijele kuće, s neuporedivim pristupom predsjedniku.
Očekuje se da će potpredsjednik biti "posljednja osoba u prostoriji" kada predsjednik bude vagao važne odluke. Ovo, naravno, ne garantuje da će potpredsjednici postići svoje. Kao potpredsjednik, Biden naprimjer nije uspio uvjeriti predsjednika Baracka Obamu da povuče američke trupe iz Afganistana.
Ali on je uvijek imao predsjednikovo „uho“. Isto može važiti i za potpredsjednika Vancea. Naročito imajući u vidu njegovu blisku povezanost s bazom Republikanske stranke "MAGA", Vance bi možda mogao izvršiti značajan utjecaj na Trumpovo donošenje odluka dok odmjerava pitanja vanjske i unutrašnje politike, kao i političke strategije.
Potpredsjednici i izbori
Ali prvo, Trump mora (ponovo) osvojiti mjesto predsjednika. Može li mu Vance pomoći u tome? Općenito se pretpostavlja da izbor kandidata ima odlučujući utjecaj na predsjedničku trku.
Ali moja knjiga s Kyleom C. Kopkom, „Jesu li potpredsjednici važni“, pokazuje da to nije slučaj.
Birači rijetko donose odluku na osnovu toga koliko im se sviđa ili ne sviđa kandidat za potpredsjednika, ili činjenice da on ili ona dolazi iz njihove države ili demografske grupe.
Kandidati su važni prvenstveno u smislu njihovog indirektnog utjecaja na birače. Odnosno, ljudi često preispituju predsjedničkog kandidata u svjetlu njegovog ili njenog izbora za potpredsjednika.
Kada je Barack Obama 2008. odabrao Joea Bidena, naprimjer, birači su više cijenili njegovu procjenu i vjerovatnije je da će ga podržati. S druge strane, birači koji su bili skeptični prema kvalifikacijama Sare Palin počeli su sumnjati u prosudbu Johna McCaina i manje je vjerovatno da će glasati za njega.
Kako će birači ocijeniti Trumpa, u svjetlu njegovog izbora za potpredsjednika? Manje povoljno, mislim. JD Vance je loše kvalifikovan za potpredsjedništvo – a kamoli za predsjedništvo, ako do toga dođe.
Da, on je američki senator iz Ohia, koji je pobijedio na teškim primarnim i općim izborima 2022. Ali nikada prije toga nije obnašao političku dužnost. A službu u Senatu započeo je tek u januaru prošle godine.
Ovaj 39-godišnjak je impresivan na mnogo načina. Autor je najprodavanijih memoara, Hillbilly Elegy, po kojima je kasnije snimljen film. Služio je u američkom marinskom korpusu i diplomirao pravo na Yaleu. Čak i da nije izabran za potpredsjednika, Vancea bi čekala svijetla politička budućnost.
Upitan izbor
Ali birači će sigurno dovesti u pitanje Vanceovu spremnost za funkciju, i možda to zamjeriti Trumpu. Zašto ne odabrati kvalifikovanijeg kandidata za potpredsjednika – kao što su senator Marco Rubio ili guverner Doug Burgum – iskustvom potrebnim da pomogne u usvajanju Trumpovog zakonodavnog programa i savjetuje ga o vanjskim poslovima?
To što je Vance – čija se najvažnija kvalifikacija ne može naći u njegovom CV-ju, nego u njegovoj odanosti Trumpu – na listi vjerovatno više šteti Trumpovom cilju nego što pomaže.
Šta to govori o Trumpovoj posvećenosti postizanju glavnih političkih ciljeva kada dođe na dužnost? Glasači bi mogu zaključiti da Trump ima druge prioritete – kao što je traženje "odmazde" svojim političkim protivnicima - koje bolje ispunjava njegov inače neuvjerljivi potpredsjednik.
Vance, nekada republikanac koji je tvrdio da"nikad neće biti Trumper", postao je ultimativni Trumpov lojalista. To je možda njegova najvažnija akreditacija. Ali, iako bi se to moglo svidjeti Trumpu, malo je vjerovatno da će se svidjeti glasačima izvan baze Republikanske stranke.
Oni birači koji će odlučivati o izborima 2024. mogu iz ovog izbora zaključiti da će Trumpov drugi mandat staviti politiku iznad politike, a lični interes iznad nacionalnog interesa.
JD Vance će vjerovatno dati Donaldu Trumpu upravo ono što želi na funkciji. Ali prvo mora pobijediti na izborima 2024.
To što je Vance – čija se najvažnija kvalifikacija ne može naći u njegovom CV-ju, nego u njegovoj odanosti Trumpu – na listi vjerovatno više šteti Trumpovom cilju nego što pomaže.
*Mišljenja izražena u ovom članku su autorova i ne odražavaju nužno uređivačku politiku TRT Balkan.