Dvadeseti januar 1990. ispisan je u historiji azerbejdžanskog naroda kao tragična i herojska stranica. Veliki vođa azerbejdžanskog naroda Heydar Aliyev svojevremeno je govorio o zločinu počinjenom 20. januara, pri tome naglašavajući da "što se više budemo udaljavali od tih dana, više ćemo razumjeti koliko su ti dani bili važni u historiji azerbejdžanskog naroda, u nadi da će i buduće generacije poštovati to na pravi način". Međutim, činjenica je da je 20. januar 1990. godine bio prekretnica u životu ovog naroda.
Narod Azerbejdžana je 20. januara 1990. dao svoje prve žrtve za svoju slobodu i nezavisnost. Djeca domovine, koja su žrtvovala svoje živote na putu ka slobodi, svojom su žrtvom bez premca ispisala novu svijetlu stranicu u herojskoj historiji našeg naroda. Jedinstvo naroda i osjećaj nacionalnog dostojanstva su pobijedili i ovo je jedan od najvažnijih momenata koji obilježava 20. januar, navedeno je u saopćenju Ambasade Republike Azerbejdžan u Bosni i Hercegovini povodom 20. januara – Dana nacionalne žalosti.
Heydar Aliyev je riješio političko-pravni problem na državnom nivou u vezi sa zločinom počinjenim 20. januara. "Heydar Aliyev, koji je u to vrijeme živio u Moskvi, došao je 21. januara stalnom predstavniku Azerbejdžana, podijelio bol našeg naroda i osudio krvavi zločin sovjetskog rukovodstva u Bakuu", naveli su iz ambasade. Zahvaljujući izjavi velikog vođe o zločinu počinjenom 20. januara, svijet je saznao za ovaj strašni državni teror nad azerbejdžanskim narodom pod vodstvom SSSR-a (Sovjetskog Saveza).
Kako navode iz Ambasade Azerbejdžana u Bosni i Hercegovini, ”te noći, prema instrukcijama rukovodstva SSSR-a, 65.000 vojnika, posebno vojnika i oficira armenskog porijekla, ukorijenjenih u duhu mržnje prema azerbejdžanskom narodu, ušlo je u grad iz pet pravaca bez ikakvog upozorenja”. Nadalje ističu da su ”tenkovi i oklopna vozila lomili automobile i ljude koji su dolazili ispred njih i otvarali vatru na sve oko sebe. 20. januara i narednih dana ubijeno je 150 osoba, 744 osobe su povrijeđene, a četiri osobe su nestale”.
"Azerbejdžan je nezavisna država više od 30 godina. Težak, ali častan put započet 1990. godine dostigao je najslavniji vrhunac pobjedom u Karabahu. Naše teritorija koju je okupirala Armenija, oslobođena je 2020. godine kao rezultat 44-dnevnog Domovinskog rata. Mladi koji su još kao djeca dolazili u Aleju šehida i obilazili šehide napisali su herojski ep i obnovili teritorijalni integritet naše domovine. U Aleji šehida sahranjeni su i heroji domovine, koji su poginuli u borbama za teritorijalni integritet Azerbejdžana. Danas su duše svih naših šehida sretne, njihova krv nije uzalud prolivena. Oni koji su poginuli za nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Azerbejdžana postavili su temelj herojske historije našeg modernog doba. Stoga naš narod s posebnim ponosom slavi 33. godišnjicu pobjede u Karabahu, godišnjicu zločina koji je počinjen 20. januara. 20. januar je dan počinjenog zločina, kao i dan heroja koji su branili svoju zemlju, i kao takav ušao je u historiju Azerbejdžana. Veliki broj prisutnih na sahrani šehida pokazao je veliku tugu azerbejdžanskog naroda, njihovu hrabrost, kao i ujedinjenost za cilj", piše u saopćenju Ambasade Azerbejdžana u Bosni i Hercegovini.
Predsjednik Azerbejdžana Ilham Aliyev opisao je žrtve šehida 20. januara i njihovu službu domovini na sljedeći način:
„Sjećanje na sve naše šehide koji su se žrtvovali za slobodu, nezavisnost i domovinu uvijek moramo čuvati u našim srcima. Vjerujem da je današnji nezavisni, snažni Azerbejdžan najveće bogatstvo našeg naroda. Naši šehidi koji su žrtvovali svoje živote učinili su veliko djelo. Ovo se nikada ne smije zaboraviti."
Aleja šehida je postala simbol hrabrosti azerbejdžanskog naroda. Smještena na jednoj od najviših tačaka Bakua, ovo mjesto je oličenje njihove nacionalne patnje i stradanja, kao i borbe i nepobjedivog duha.
"S dubokom tugom poštujemo sjećanje na naše sunarodnike koji su dali svoje živote za teritorijalni integritet naše zemlje, slobodu našeg naroda i nezavisnost naše države", zaključeno je u saopćenju.
20 jan. 2023
Prije 33 godine desio se “Crni januar” - zločin u Azerbejdžanu
Azerbejdžan je nezavisna država više od 30 godina. Težak, ali častan put započet 1990. godine dostigao je najslavniji vrhunac pobjedom u Karabahu."Naša teritorija koju je okupirala Armenija oslobođena je 2020. godine kao rezultat 44-dnevnog Domovinskog rata", navedeno je u saopćenju Ambasade Azerbejdžana u BiH u povodu 20. januara – Dana nacionalne žalosti.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Generalni sekretar NATO-a Rutte naredne sedmice u posjeti Turkiye
U saopštenju NATO-a navodi se da će se Rutte u okviru prve posjete Ankari nakon preuzimanja dužnosti sastati s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, ministrom vanjskih poslova Hakanom Fidanom i ministrom odbrane Yasarom Gulerom.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.