Aleš Beljatski bio je jedan od pokretača demokratskog pokreta koji se pojavio u Bjelorusiji sredinom 1980-ih. Posvetio je svoj život promicanju demokratije i mirnog razvoja u svojoj domovini. Između ostalog, osnovao je organizaciju Viasna (Proljeće) 1996. godine kao odgovor na kontroverzne ustavne amandmane koji su predsjedniku dali diktatorska ovlaštenja i koji su pokrenuli široke demonstracije. Viasna je pružila podršku zatvorenim demonstrantima i njihovim porodicama. U godinama koje su uslijedile, Viasna je evoluirala u široku organizaciju za ljudska prava koja je dokumentirala i protestirala protiv upotrebe torture vlasti protiv političkih zatvorenika.
Vlasti su više puta pokušavale da ušutkaju Aleša Beljatskog. Bio je u zatvoru od 2011. do 2014. Nakon velikih demonstracija protiv režima 2020. godine, ponovo je uhapšen. I dalje je u pritvoru bez suđenja. Uprkos ogromnim ličnim teškoćama, Beljatski nije popustio ni milimetar u svojoj borbi za ljudska prava i demokratiju u Bjelorusiji, saopšteno je na zvaničnoj stranici “The Nobel Prize”
Organizaciju za ljudska prava Memorijal osnovali su 1987. godine aktivisti za ljudska prava u bivšem Sovjetskom Savezu koji su željeli osigurati da žrtve ugnjetavanja komunističkog režima nikada ne budu zaboravljene. Među osnivačima su bili dobitnik Nobelove nagrade za mir Andrej Saharov i zagovornica ljudskih prava Svetlana Ganuškina. Memorijal se zasniva na ideji da je suočavanje s prošlim zločinima od suštinskog značaja za sprečavanje novih.
Nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, Centar za građanske slobode se uključio u napore da identifikuje i dokumentuje ruske ratne zločine protiv ukrajinskog civilnog stanovništva. U saradnji s međunarodnim partnerima, centar igra pionirsku ulogu u nastojanju da krivci odgovaraju za svoje zločine.
Dodjelom Nobelove nagrade za mir za 2022. godinu Alešu Beljatskom, Memorijalu i Centru za građanske slobode, Norveški Nobelov komitet želi odati počast trojici istaknutih šampiona ljudskih prava, demokratije i mirnog suživota u susjednim zemljama Bjelorusiji, Rusiji i Ukrajini.
7 okt. 2022
Nobelova nagrada za mir ide u Ukrajinu, Rusiju i Bjelorusiju
Ovogodišnja nagrada za mir dodijeljena je zagovorniku ljudskih prava Alešu Beljatskom iz Bjelorusije, ruskoj organizaciji za ljudska prava Memorijal i ukrajinskoj organizaciji za ljudska prava Centar za građanske slobode.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
„Rasizam je ukorijenjen“: Toksičnost sveprisutna u svjetskom fudbalu
Nedavno rasističko zlostavljanje Viniciusa Jr. iz Real Madrida znak je sistemskog rasizma u fudbalu na svim nivoima, od navijača do saveza, naglašava potrebu za dodatnim naporima na podizanju svijesti i primjeni strožih kazni za rasističko ponašanje.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.