Globalna satelitska posmatranja otkrila su gotovo 20.000 ranije nepoznatih podvodnih planina, čime se broj poznatih planina u okeanima na Zemlji gotovo udvostručio, navedeno je u izvještaju u aprilskom izdanju naučne publikacije Earth and Space Science.
Nova tehnika mapiranja zasnovana na satelitskim podacima pronašla je hiljade ranije nepoznatih podmorskih planina.
Baš kao što se planine uzdižu iznad površine Zemlje, podmorske planine se uzdižu iznad dna okeana.
Podvodne planine često su žarišta morskog biodiverziteta, dijelom zato što su njihovi stjenoviti zidovi formirani vulkanskom aktivnošću pogodni za staništa.
Podvodne planine također podstiču podizanje vode bogate hranjivim materijama, koja distribuira korisna jedinjenja poput nitrata i fosfata kroz vodeni stub.
Prethodno je mapirano više od 24.600 podmorskih planina.
Uobičajeni način za pronalaženje ovih skrivenih planina je ispitivanje morskog dna sonarom, ali je to skup proces za koji je potreban brod, zbog čega je samo oko 20 odsto okeana mapirano na taj način.
Naučnici su se zato okrenuli satelitskim posmatranjima koja obezbjeđuju globalnu pokrivenost svjetskih okeana, kako bi izvršili popis podvodnih planina.
Tim je proučavao satelitska mjerenja visine morske površine, tražeći izbočine u centimetarskoj skali uzrokovane gravitacionim utjecajem morske planine. Pošto je stijena gušća od vode, prisustvo podvodnih planina mijenja gravitaciono polje Zemlje na tom mjestu.
Koristeći tu tehniku, tim je uočio 19.325 ranije nepoznatih podvodnih planina. Istraživači su uporedili neka od svojih zapažanja sa sonarnim mapama morskog dna kako bi potvrdili da su novootkrivene morske planine stvarne.
Većina novootkrivenih podvodnih planina visoka je između 700 i 2.500 metara visine, procjenjuju istraživači.
5 maj. 2023
Satelitski snimci otkrili blizu 20.000 do sada nepoznatih podvodnih planina
Nova tehnika mapiranja zasnovana na satelitskim podacima pronašla je hiljade ranije nepoznatih podmorskih planina.
Tanjug
Povezane vijesti
Najveća otkrića u oblasti arheologije i paleontologije u 2022. godini
Među otkrićima koja se posebno ističu tokom 2022. godine, najupečatljiviji su fosil dinosaurusa koji je iskopan u Mongoliji, najstariji ljudski fosil otkriven u Španiji i najstariji poznati fosil predatora pronađen u Velikoj Britaniji.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Turski Bayraktar TB3 uspješno obavio polijetanje i slijetanje na ratni brod
Letjelica je 19. novembra uspješno poletjela sa piste broda TCG Anadolu te se nakon 46-minutnog leta iznad mjesta gdje se susreću Egejsko i Mediteransko more vratila i sletjela na istu pistu bez korištenja opreme za podršku pri slijetanju.
Umjetničko djelo humanoidnog robota prvi put prodato za 1,1 milion dolara
Ovo je prvi put da je umjetničko djelo humanoidnog robota prodato na aukciji, i to premašivši prvobitnu cijenu za blizu milion dolara, s obzirom na to da je pretprodajna procjena iznosila između 120 i 180 hiljada dolara u aukcijskoj kući Sotheby's.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.