Naučnici su tokom 2022. godine došli do izuzetnih otkrića u oblasti arheologije i paleontologije.
Među otkrićima koja se posebno ističu tokom 2022. godine, najupečatljiviji su fosil dinosaurusa koji je iskopan u Mongoliji, najstariji ljudski fosil otkriven u Španiji i najstariji poznati fosil predatora pronađen u Velikoj Britaniji.
Veliku pažnju javnosti su posebno privukli pronalasci fosila dinosaurusa.
U Mongoliji je otkriven fosil nove vrste "dinosaurusa grabežljivaca i ronilaca", koji ima aerodinamično tijelo slično vrstama ptica kao što su pingvini. Riječ je o prvom fosilu dvonožne vrste dinosaurusa mesoždera koji ne leti, a nazvan je "Natovenator polydontus", što znači "plutajući mnogozubi grabežljivac".
Naučnici su također u Zimbabveu iskopali fosil dinosaurusa za koji se smatra da datira od prije otprilike 201 do 252 miliona godina. Istraživači smatraju da se radi o najstarijem fosilu otkrivenom u Africi.
Također, ljudski fosil, za koji se procjenjuje da je star 1,4 miliona godina, pronađen je na lokalitetu arheoloških iskopavanja Atapuerca u blizini grada Burgosa na sjeveru Španije. Stručnjaci tvrde da je ovaj fosil najstariji ljudski fosil otkriven na evropskom kontinentu.
Najstariji fosil predatora
Dva nova otkrića zabilježena su u arheološkim iskopavanjima u Velikoj Britaniji, a pronađeni su ostaci "najvećeg kopnenog dinosaurusa u Evropi ikada" i najstarijeg fosila predatora.
U jednoj od ovih ekspedicija, paleontolozi su pronašli ostatke grabežljivca dužine veće od 10 metara i procjenjuje se da je živio prije oko 125 miliona godina. Kosti pronađene na jugozapadnoj obali ostrva Wight pripadaju dvonožnom dinosaurusu spinosauridu s krokodilskim licem.
Također, fosil za koji se vjeruje da je star oko 560 miliona godina pronađen je u Velikoj Britaniji, a naučnici tvrde da je preteča vrste "cnidarian/cnidaria", koja trenutno uključuje meduze. Dok ovaj fosil rasvjetljuje 20 miliona godina staru historiju grabežljivaca, fosil od 20 centimetara se također smatra prvim primjerom organizma sa pravim kosturom.
Paleontolozi u Argentini su otkrili do sada nepoznatu vrstu dinosaurusa "bez ruku", a ova nova vrsta dinosaurusa nazvana je "Guemesia ochoai". Paleontolozi su istakli da fosil dinosaurusa pripada porodici grabežljivaca "bez ruku" i jedini je takav pronađen u Argentini, a lobanja ove nove vrste je prilično mala.
U Italiji otkrivene 24 statue
U Toskani u Italiji su otkrivene 24 dobro očuvane drevne bronzane statue stare oko 2.300 godina. Statue, koje su izuzetno dobro očuvane zahvaljujući mulju na dnu bazena, pronađene su tokom iskopavanja u San Casciano dei Bagni, gdje se nalaze termalni bazeni, a pripadaju periodu između 2. stoljeća prije nove ere i 1. stoljeća nove ere. Među pronađenim statuama nalaze se i primjerci bogova i vladara iz grčke i rimske mitologije.
Prva amputacija u istoriji
Jedno od značajnijih otkrića naučnika zabilježeno je na ostrvu Borneo u Južnoj Aziji.
Nakon analize ostataka prikupljenih iz zuba i skeleta pronađenog na ostrvu, utvrđeno je da je skelet star oko 31.000 godina i da je jedna noga skeleta odsječena.
Naučnici vjeruju da bi zbog svog oblika ova odsječena noga mogla biti prva amputacija u istoriji.
Brod star 222 godine
U američkoj državi Florida nakon erozije obale pronađena je drvena olupina broda koja datira iz 1800-ih godina.
Dio broda, čija je veličina procijenjena na 25-30 metara, bio je pod pijeskom oko 200 godina, a na površini se pojavio nakon erozije obale uslijed uragana Ian i Nicole.
Također, u regiji Sinajskog poluostrva u Egiptu otkriveni su ostaci hrama koji je pripadao Rimskom carstvu, koje je vladalo između 30. godine prije nove ere i 395. godine nove ere.
31 dec. 2022
Najveća otkrića u oblasti arheologije i paleontologije u 2022. godini
Među otkrićima koja se posebno ističu tokom 2022. godine, najupečatljiviji su fosil dinosaurusa koji je iskopan u Mongoliji, najstariji ljudski fosil otkriven u Španiji i najstariji poznati fosil predatora pronađen u Velikoj Britaniji.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Turski Bayraktar TB3 uspješno obavio polijetanje i slijetanje na ratni brod
Letjelica je 19. novembra uspješno poletjela sa piste broda TCG Anadolu te se nakon 46-minutnog leta iznad mjesta gdje se susreću Egejsko i Mediteransko more vratila i sletjela na istu pistu bez korištenja opreme za podršku pri slijetanju.
Umjetničko djelo humanoidnog robota prvi put prodato za 1,1 milion dolara
Ovo je prvi put da je umjetničko djelo humanoidnog robota prodato na aukciji, i to premašivši prvobitnu cijenu za blizu milion dolara, s obzirom na to da je pretprodajna procjena iznosila između 120 i 180 hiljada dolara u aukcijskoj kući Sotheby's.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.