Sudari neutronskih zvijezda ključni su za naše razumijevanje svemira.
Smatra se da su stvorili teške metale koji su formirali zvijezde i planete poput naše - prije više milijardi godina.
Svjetlo od sudara vidljivo je samo nekoliko noći, tako da se teleskop mora "utrkivati" da ih locira.
Astronomi su primijetili jedan od ovih sudara 2017. godine, a na ovu pojavu su naišli pukom srećom.
Britanci su izgradili Gravitacioni talasni optički prolazeći posmatrač (GOTO), koji se nalazi na visini iznad oblaka na vulkanskom španskom ostrvu La Palma, i sada će biti fokusiran na sistemsko praćenje neutronskih zvijezda.
“Kada dođe do otkrivanja, sve mora biti spremno da se to maksimalno iskoristi”, rekao je profesor Danny Steeghs s Univerziteta Warwick.
Dodao je da je brzina od suštinskog značaja. “Tražimo nešto što je vrlo kratkog vijeka nema mnogo vremena prije nego što nestanu”, rekao je on.
Neutronske zvijezde su toliko teške da mali dio njihovog materijala teži četiri milijarde tona.
Teleskop omogućava astronomima da efikasno prodru kroz jednu takvu zvijezdu i otkriju šta je unutra.
Neutronska zvijezda je zapravo mrtvo sunce koje se urušilo pod svojom ogromnom težinom, zgnječivši atome zbog kojih je nekada sjala. Imaju toliko jaku gravitaciju da privlače jedna drugu. Na kraju se uruše i spajaju.
Kada se to dogodi, one stvaraju bljesak svjetlosti i snažan udarni talas kroz svemir. Tada se čini da sve u svemiru pulsira, uključujući, neprimijetno, i atome unutar svakog od nas.
Udarni talas, nazvan gravitacioni talas, iskrivljuje prostor. Kada se otkrije na Zemlji, novi teleskop kreće u akciju pronalaska tačne lokacije sudara neutronskih zvijezda.
22 jul. 2022
Novi teleskop otkriva sudare mrtvih sunaca poznatih kao neutronske zvijezde
Zahvaljujući novom teleskopu, astronomi mogu prvi put otkriti sudare mrtvih sunaca poznatih kao neutronske zvijezde, prenosi BBC.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Kina nadmašila SAD po obimu i kvalitetu naučnih istraživanja
Kina je nadmašila Sjedinjene Američke Države (SAD) i zauzela prvo mjesto u svijetu po istraživanjima "visokog uticaja" i obimu naučnih istraživanja, navodi se u izvještaju koji je objavio japanski Nacionalni institut za nauku i tehnologiju (NISTP).
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Turski Bayraktar TB3 uspješno obavio polijetanje i slijetanje na ratni brod
Letjelica je 19. novembra uspješno poletjela sa piste broda TCG Anadolu te se nakon 46-minutnog leta iznad mjesta gdje se susreću Egejsko i Mediteransko more vratila i sletjela na istu pistu bez korištenja opreme za podršku pri slijetanju.
Umjetničko djelo humanoidnog robota prvi put prodato za 1,1 milion dolara
Ovo je prvi put da je umjetničko djelo humanoidnog robota prodato na aukciji, i to premašivši prvobitnu cijenu za blizu milion dolara, s obzirom na to da je pretprodajna procjena iznosila između 120 i 180 hiljada dolara u aukcijskoj kući Sotheby's.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.