Istraživači s Univerziteta u Cambridgeu razvili su revolucionarni test urina koji bi mogao otkriti rak pluća u njegovim najranijim fazama, potencijalno mijenjajući stope preživljavanja putem rane intervencije koja spašava život.
Test cilja specifične proteine koje oslobađaju stare ćelije, koje se često nazivaju "zombi ćelije".
Ove ćelije, dok su oštećene, ostaju aktivne i akumuliraju se u tkivima tokom vremena. Umjesto da umru, one oslobađaju proteine koji mijenjaju njihovu okolinu, stvarajući uvjete koji potiču rast raka.
“Znamo da, prije nego što se rak pojavi, postoje promjene u zahvaćenim tkivima. Jedna od promjena je nakupljanje oštećenih ćelija koje nisu dovoljno oštećene da bi se uklonile, ali dovoljno da puste signale koji reprogramiraju tkivo i čine ga savršenim za razvoj raka“, objasnila je profesorica Ljiljana Fruk, jedna od voditeljica istraživanja.
Naučnici su identificirali ove proteine u plućnom tkivu i razvili inovativni senzor za injekcije koji reagira s njima.
Interakcija oslobađa jedinjenje u mokraću, što se otkriva pomoću otopine srebra, tehnike koja se nekada koristila u ranoj fotografiji.
“Sonda se sastoji od dva dijela, a manji se pušta u urin kroz bubrege”, objasnila je prof. Fruk.
“Kada se nađe u urinu, ovaj dio sonde je premali da bi se mogao otkriti, ali se može učiniti vidljivim dodavanjem malo otopine srebra, istog spoja srebra koji se koristio u fotografiji u ranim danima analognih fotografija.”
Ovaj novi pristup ima za cilj da otkrivanje raka učini dostupnim i pristupačnim.
"Na kraju, željeli smo razviti test urina koji bi mogao pomoći doktorima da identifikuju znakove ranih stadija raka, mjesecima ili čak godinama prije nego što se pojave uočljivi simptomi", dodala je Fruk.
Za razliku od skupih tehnologija snimanja, test bi mogao poslužiti kao isplativ dijagnostički alat, posebno u grupama visokog rizika ili u okruženjima s ograničenim resursima.
Istraživanje koje finansira Cancer Research u Velikoj Britaniji također ima za cilj da prilagodi tehnologiju za otkrivanje drugih vrsta raka, kao što su rak dojke i pankreasa.
Do sada su pretklinička ispitivanja na miševima bila uspješna, a istraživači su jedva čekali da pređu na ispitivanja na ljudima kako bi potvrdili efikasnost testa.
Potencijalna prekretnica
Rak pluća i dalje je vodeći uzrok smrti od raka na globalnom nivou, odoseći 1,8 miliona života godišnje.
Gotovo polovina svih slučajeva dijagnosticira se u uznapredovalim stadijima, gdje su mogućnosti liječenja ograničene, a stope preživljavanja loše.
Trenutno, samo 10 posto pacijenata s karcinomom pluća preživi deceniju ili više nakon uspostavljanja dijagnoze.
Rano otkrivanje putem ovog novog testa urina moglo bi biti prekretnica, pružajući pacijentima znatno bolje šanse za uspješno liječenje i dugoročno preživljavanje.