Nobelova skupština na Karolinskom institutu donijela je danas odluku o dodjeli Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu za 2022. Šveđaninu Svanteu Paabu − "za njegova otkrića o genomima izumrlih hominina i ljudske evolucije".
Čovječanstvo je uvijek bilo intrigirano svojim porijeklom. Po čemu smo mi, Homo sapiensi, drugačiji od ostalih hominina?
Kroz svoja pionirska istraživanja, Svante Paabo je postigao nešto naizgled nemoguće: sekvenciranje genoma neandertalca, izumrlog rođaka današnjih ljudi. Došao je i do senzacionalnog otkrića ranije nepoznatog hominina, Denisove.
Važno je da je Paabo također otkrio da se transfer gena dogodio od ovih sada izumrlih hominina do Homo sapiensa nakon migracije iz Afrike prije blizu 70.000 godina. Ovaj drevni tok gena prema današnjim ljudima danas ima fiziološku važnost, jer utječe na to kako naš imunološki sustav reagira na infekcije.
Paabovo sjemeno istraživanje dovelo je do potpuno nove naučne discipline; paleogenomike. Otkrivajući genske razlike koje razlikuju sve žive ljude od izumrlih hominina, njegova otkrića pružaju temelj za istraživanje onoga što nas čini jedinstvenim ljudima.
3 okt. 2022
Svante Paabo dobitnik Nobelove nagrade za otkrića ljudske evolucije
Nobelova skupština na Karolinskom institutu donijela je danas odluku o dodjeli Nobelove nagrade za fiziologiju i medicinu za 2022. godinu Šveđaninu Svanteu Paabu − "za otkrića o genomima izumrlih hominina i ljudske evolucije."
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Kina nadmašila SAD po obimu i kvalitetu naučnih istraživanja
Kina je nadmašila Sjedinjene Američke Države (SAD) i zauzela prvo mjesto u svijetu po istraživanjima "visokog uticaja" i obimu naučnih istraživanja, navodi se u izvještaju koji je objavio japanski Nacionalni institut za nauku i tehnologiju (NISTP).
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Turski Bayraktar TB3 uspješno obavio polijetanje i slijetanje na ratni brod
Letjelica je 19. novembra uspješno poletjela sa piste broda TCG Anadolu te se nakon 46-minutnog leta iznad mjesta gdje se susreću Egejsko i Mediteransko more vratila i sletjela na istu pistu bez korištenja opreme za podršku pri slijetanju.
Umjetničko djelo humanoidnog robota prvi put prodato za 1,1 milion dolara
Ovo je prvi put da je umjetničko djelo humanoidnog robota prodato na aukciji, i to premašivši prvobitnu cijenu za blizu milion dolara, s obzirom na to da je pretprodajna procjena iznosila između 120 i 180 hiljada dolara u aukcijskoj kući Sotheby's.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.