Nobelova skupština na Karolinskom institutu donijela je danas odluku o dodjeli Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu za 2022. Šveđaninu Svanteu Paabu − "za njegova otkrića o genomima izumrlih hominina i ljudske evolucije".
Čovječanstvo je uvijek bilo intrigirano svojim porijeklom. Po čemu smo mi, Homo sapiensi, drugačiji od ostalih hominina?
Kroz svoja pionirska istraživanja, Svante Paabo je postigao nešto naizgled nemoguće: sekvenciranje genoma neandertalca, izumrlog rođaka današnjih ljudi. Došao je i do senzacionalnog otkrića ranije nepoznatog hominina, Denisove.
Važno je da je Paabo također otkrio da se transfer gena dogodio od ovih sada izumrlih hominina do Homo sapiensa nakon migracije iz Afrike prije blizu 70.000 godina. Ovaj drevni tok gena prema današnjim ljudima danas ima fiziološku važnost, jer utječe na to kako naš imunološki sustav reagira na infekcije.
Paabovo sjemeno istraživanje dovelo je do potpuno nove naučne discipline; paleogenomike. Otkrivajući genske razlike koje razlikuju sve žive ljude od izumrlih hominina, njegova otkrića pružaju temelj za istraživanje onoga što nas čini jedinstvenim ljudima.
3 okt. 2022
Svante Paabo dobitnik Nobelove nagrade za otkrića ljudske evolucije
Nobelova skupština na Karolinskom institutu donijela je danas odluku o dodjeli Nobelove nagrade za fiziologiju i medicinu za 2022. godinu Šveđaninu Svanteu Paabu − "za otkrića o genomima izumrlih hominina i ljudske evolucije."
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Kina nadmašila SAD po obimu i kvalitetu naučnih istraživanja
Kina je nadmašila Sjedinjene Američke Države (SAD) i zauzela prvo mjesto u svijetu po istraživanjima "visokog uticaja" i obimu naučnih istraživanja, navodi se u izvještaju koji je objavio japanski Nacionalni institut za nauku i tehnologiju (NISTP).
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Izrael dobija snažnu podršku od Microsofta i OpenAI-a u genocidu u Gazi
“Izraelska vojska koristi Microsoft Azure za prikupljanje informacija putem masovnog nadzora koje se transkribuju i prevode, uključujući telefonske pozive, tekstovne i govornu poštu", rekao je izraelski obavještajni zvaničnik za AP.
Altman odbio ponudu Muska i investitora od 97,4 milijardi dolara za OpenAI
Musk i Altman, koji su zajedno pomogli u pokretanju OpenAI-a 2015, a kasnije su se nadmetali oko toga ko bi ga trebao voditi, bili su u dugoj svađi oko smjera pokretanja startupa otkako je Musk dao ostavku iz odbora 2018. godine.
Šta biste još željeli znati?
Popularno