Klimatske promjene nisu dovele samo do rekordne vrućine na kopnu, već i na moru, što je, prema riječima stručnjaka, dovelo do toga da morske životinje mijenjaju svoja staništa.
Deniz Sirin, profesor biologije na Univerzitetu “Namik Kemal“ u Tekirdagu, rekao je za Anadolu da su temperature morske vode porasle za otprilike 1,5 stepeni Celzijusa u Mediteranu i 0,5 stepeni u Crnom moru u posljednjih 100 godina, a da takva promjena ugrožava morski ekosistem.
Sirin je rekao da su se rasprostranjenost i životni ciklusi nekih vrsta riba promijenili jer su postale osjetljivije na bolesti.
“Izvještaj Turske fondacije za istraživanje o klimatskim promjenama i morima sadrži upečatljive primjere“, rekao je on.
Pojava sunčanice sa juga Mediterana do Mramornog mora, kao i morskih ježeva, koji su beskičmenjaci, u sjevernom Egeju i Mramornom moru također je posljedica globalnog zagrijavanja.
Sirin je rekao da su se vrste iz Mediteranu počele postepeno širiti u Sjeverni Egej, Mramorno, pa čak i Crno more kako se voda zagrijavala.
Dodao je da povećanje temperature mora također uzrokuje cvjetanje algi, što ima štetne posljedice na vodene organizme.
“Cvjetanje algi nastaje kada tvari poput dušika ili fosfora uđu u sistem vode, uzrokujući pretjerani rast algi“, rekao je Sirin, dodajući da takva pojava blokira sunčevu svjetlost i smanjuje nivo kisika, što dalje otežava opstanak vodenog svijeta.
Za nedavni pomor morskih lavova i delfina duž obale južnih plaža Kalifornije okrivljeno je cvjetanje toksičnih algi. Pretpostavlja se da mala stvorenja, kao što su školjke, konzumiraju toksine prije nego što ih pojedu veći morski sisari.