Brzina interneta se obično mjeri time koliko podataka se može prenijeti između dva uređaja u jednoj sekundi.
Novi rekord je 319 terabita u sekundi (Tb/s). To je dvostruko više od prethodnog svjetskog rekorda za najbrži internet i oko 7,6 miliona puta brže od prosječne brzine kućnog interneta u Sjedinjenim Američkim Državama (42 megabita u sekundi).
Fiber optički kablovi su u tom smislu ključni, a predstavljaju različite vrste internetskih veza koje prenose podatke preko različitih tipova hardvera. Starije internet veze, naprimjer, oslanjale su se na telefonske žice, dok najbrža vrsta interneta koja je danas dostupna - optička - koristi fiber optičke kablove.
Ovi kablovi prenose podatke pomoću impulsa svjetlosti, koji putuju duž tankih optičkih vlakana sa staklenim ili plastičnim jezgrama. Možda stoga neće biti previše teško integrirati tehnologiju u postojeću infrastrukturu.
Kako bi oborili rekord u najbržem internetu, istraživači sa Nacionalnog instituta za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju (NICT) razvili su eksperimentalno optičko vlakno s četiri jezgre, umjesto samo s jednim.
Zatim su kombinirali svoje vlakno s laserom koji je slao impulse na različitim talasnim dužinama i višestrukim tehnikama pojačavanja signala. To im je omogućilo da prenose podatke na udaljenosti većoj od 1.800 milja brzinom od 319 Tb/s.
Ipak, laser i pojačala koja se koriste za obaranje najbržeg internetskog rekorda nisu jeftini, tako da nemojte očekivati 300 Tb/s kućnog interneta u skorije vrijeme.
Međutim, postoji jedan dio eksperimenta koji bi mogao utjecati na vaš život u ne tako dalekoj budućnosti, a to je optičko vlakno.
Istraživači su uspjeli upakovati sve četiri jezgre u vlakno istog promjera kao i jednojezgrena vlakna koja se koriste za pružanje današnjeg interneta putem optičkih vlakana. To znači da možda neće biti previše teško integrirati tehnologiju u postojeću infrastrukturu.
"Nadamo se da takva vlakna mogu omogućiti praktičan prijenos velike brzine podataka u bliskoj budućnosti, pridonoseći ostvarenju okosnice komunikacijskog sistema potrebnog za širenje novih komunikacijskih usluga izvan mreže 5G", naveli su japanski istraživači u svom radu.
Japanci su i u julu 2021. godine oborili rekord u najbržem internetu na svijetu, a i tada su istraživači s Nacionalnog instituta za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju srušili dotadašnji rekord.
Prethodni rekord postavljen u augustu 2020. godine držali su britanski i japanski istraživači, koji su tada dostigli brzinu od 179 terabita u sekundi.
Tim japanskih istraživača tada je koristio namotano vlakno za prijenos podataka na simuliranoj udaljenosti od 1.864 milje bez gubitka kvaliteta ili brzine signala.
23 jul. 2022
Japanci postavili svjetski rekord u brzini interneta
Inženjeri u Japanu postavili su novi svjetski rekord u brzini interneta, a internet konekcija koju su postigli je tako brza da biste mogli preuzeti skoro 80.000 filmova u samo jednoj sekundi.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Kina nadmašila SAD po obimu i kvalitetu naučnih istraživanja
Kina je nadmašila Sjedinjene Američke Države (SAD) i zauzela prvo mjesto u svijetu po istraživanjima "visokog uticaja" i obimu naučnih istraživanja, navodi se u izvještaju koji je objavio japanski Nacionalni institut za nauku i tehnologiju (NISTP).
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Turski Bayraktar TB3 uspješno obavio polijetanje i slijetanje na ratni brod
Letjelica je 19. novembra uspješno poletjela sa piste broda TCG Anadolu te se nakon 46-minutnog leta iznad mjesta gdje se susreću Egejsko i Mediteransko more vratila i sletjela na istu pistu bez korištenja opreme za podršku pri slijetanju.
Umjetničko djelo humanoidnog robota prvi put prodato za 1,1 milion dolara
Ovo je prvi put da je umjetničko djelo humanoidnog robota prodato na aukciji, i to premašivši prvobitnu cijenu za blizu milion dolara, s obzirom na to da je pretprodajna procjena iznosila između 120 i 180 hiljada dolara u aukcijskoj kući Sotheby's.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.