Vlada Srbije formirala je na današnjoj sjednici timove za dugoročni gasni aranžman s Rusijom i pitanje Naftne industrije Srbije (NIS).
Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, kako su objavili srbijanski mediji, navela je da će ministri biti dio timova i da će nastojati da se efekti najavljenih američkih sankcija NIS-u ne preliju negativno na privredu Srbije.
"Vesti koje dobijamo u vezi sankcija NIS-u, nisu dobre ali mi ćemo u narednim danima i nedeljama raditi na tome da očuvamo energetsku stabilnost i sigurnost, a time i našu ekonomiju i privredu i da se ti efekti ne preliju na poslovanje, pošto energent kao što je nafta, utiče na privredne aktivnosti ali i građane. Naš cilj jeste da nađemo najbolja rešenja da negativnih uticaja ne bude", istakla je Đedović Handanović dodajući da se radi na više scenarija.
Prema njenim riječima Srbiju u ovoj godini čeka obnavljanje dugoročnog gasnog aranžmana sa Rusijom.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u subotu da će Sjedinjene Američke Države (SAD) uvesti direktne sankcije Naftoj industrije Srbije (NIS), tokom sjednice Vlade Srbije.
Istakao je da će imati 30 dana da sagledaju situaciju, do 15. februara moraju da donesu odluku, a da je 15. marta rok da sve riješe.
Od Vlade Srbije je zatražio da se formiraju dva tima, jedan za gasni aranžman, a drugi koji se tiče NIS-a.
Vučić je danas rekao da će papir iz SAD-a o sankcijama NIS-u dobiti 10. ili 13. januara, kao i da ne smatra da Amerikanci imaju želju da kažnjavaju Srbiju, već da žele da je okrenu na svoju stranu.
Prethodno je najavio da osim sa novom američkom administracijom planira da traži da krajem januara razgovara i sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
NIS je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske državne kompanije Gazprom Neft i njene krovne kompanije Gazprom.
Evropska unija (EU) i SAD su Gazprom Neft stavili na crnu listu 2014. godine nakon ruske aneksije ukrajinskog poluostrva Krim.