Nizom kulturnih i naučnih događaja proteklog vikenda obilježen je 28. septembar - Međunarodni dan Bošnjaka.
U organizaciji Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNS) 27. septembra u Staroj skopskoj čaršiji održana je svečana akademija u Kuršumli han-u u Staroj skopskoj čaršiji. Svečanosti su prisustvovali poslanici Skupštine RSM, ambasador Republike Turkiye Fatih Ulusoy, predstavnici političkih stranaka, predstavnici organizacija civilnog društva, kao i brojni gosti iz zemlje i regiona.
Svečana akademija: 28. septembar jedan je od najznačajnijih datuma za Bošnjake
Svečanu akademiju u svojstvu domaćina i organizatora otvorio je predsjednik BNV-a u Sjevernoj Makedoniji Dževad Hot, koji je u svom govoru istakao značaj kontinuiranog obilježavanja Dana Bošnjaka u zemlji, ali i regionu generalno, ističući da je posebno važno da se mlađe generacije informišu i obrazuju o najvažnijim trenucima i okolnostima vezanim za historiju Bošnjaka.
Hot je, između ostalog, naglasio da je upravo 28. septembar 1993. godine jedan od najznačajnijih datuma u novijoj historiji Bošnjaka. Naglasio je da su Bošnjaci održavanjem svebošnjačkog skupa u Sarajevu prije 32 godine vratili svoje historijsko ime Bošnjak, čime su ispravili historijsku nepravdu.
Čestitke od ambasadora Turkiye
Među prisutnima je bio i turski ambasador u Skoplju Fatih Ulusoy, koji je uputio čestitke povodom Međunarodnog dana Bošnjaka i poželio uspjeh, sreću i prosperitet bošnjačkoj zajednici u zemlji.
Prisutnima na skupu obratio se i predsjednik Muslimanskog dobrotvornog društva “Merhamet” iz Sarajeva, prenijevši čestitke građana BiH povodom Dana Bošnjaka, poželjevši im uspjeh na svim poljima.
Nakon prigodnih govora, uslijedio je kulturno-umjetnički program u kojem je nastupio hor „Stambol“ iz Novog Pazara, a duo Ilma i Ilda Nurković iz Rožaj oduševili su prisutne izvođenjem sevdalinki. Kulturni program svojim interpretacijama sevdalinki obogatili su i Izet i Jasmin Idrizović iz Skoplja.
Svečana akademija održana je uz podršku Turskog kulturnog centra Yunus Emre u Skoplju, a pod pokroviteljstvom Bošnjačkog demokratskog saveza i predsjednika Munira Kolašinac.
SDA Makedonije obilježila Dan Bošnjaka
Stranka demokratske akcije (SDA) Makedonije upriličila je i svečani prijem povodom Dana Bošnjaka u Skoplju u subotu 28. septembra. Među prisutnima na proslavi bile su ličnosti iz javnog života, predstavnici političkih stranaka, poslanici u Skupštini RSM, kao i predstavnici civilnog društva.
Predsjednik SDA Makedonije, Dželal Hodžić u svom govoru pred prisutnima podsjetio na važnost Bošnjačkog sabora, održanog 28. septembra 1993. godine u opkoljenom Sarajevu kada je donesena odluka da se vrati povijesno ime "Bošnjak" i povijesno ime jezika "bosanski".
On je kazao da su interesi bošnjackog naroda kompatibilni sa interesima Sjeverne Makedonije, a to su, kako je naveo “negovanje demokratskih vrijednosti, članstvo u NATO i EU, razvoj ekonomije u miru i stabilnosti.”
U muzičkom dijelu programa nastupio je gudački kvartet koji predvodi Plamenka Trajkovska.
Manifestacija povodom obilježavanja Dana Bošnjaka u Gornom Orizaru
U organizaciji Mjesne zajednice Gornje Orizarei, općina Veles, a u saradnji sa nastavnicima i učenicima osnovne škole „Rajko Žinzifov“, održana je kulturna manifestacija povodom obilježavanja Dana Bošnjaka.
Pjesmama i recitalima na bosanskom jeziku učenici su podsjetili publiku na značaj maternjeg jezika s ciljem zaštite i njegovanja različitih kulturnih vrijednosti u multietničkim i multikulturalnim društvima.
Prisutnima se kao domaćin obratio predsjednik Mjesne zajednice Gornjeg Orizara Enver Kartalović, koji je čestitao praznik i istakao da Bošnjaci u Sjevernoj Makedoniji ovaj praznik obilježavaju već 16 godina u kontinuitetu, ističući i promovišući svoje kulturne i tradicionalne vrijednosti sa kojima se ponose kao narod.
Kartalović je naglasio da je važno da mladi i dalje njeguju tradiciju obilježavanja Dana Bošnjaka, čime će svoju bogatu bošnjačku tradiciju i kulturu sačuvati od zaborava.
Kulturno-informativnim i edukativnim programom Međunarodni dan Bošnjaka – 28. septembar, obilježen je i u osnovnim školama u kojima se izučava bosanski jezik u Sjevernoj Makedoniji, među kojima su OŠ „Rajko Žinzifov“ u Gornje Orizare, OŠ „Alija Izetbegović“ u Batincima u općinii Studeničani, OŠ "Dituria" u Ljubinu u općini Saraj, OŠ "Bratsvo i Jedinstvo" u Srednje Konjare u općini Petrovac, OŠ "Mirce Acev" u Lažanima, u općinii Dolneni kod Prilepa.
Dan Bošnjaka
Izmjenama Zakona o praznicima u Sjevernoj Makedoniji, 8. februara 2007. godine, Skupština Makedonije proglasila je 28. septembar Danom Bošnjaka u zemlji.
Prema posljednjem Popisu stanovništva provedenom 2021. godine, u Republici Sjevernoj Makedoniji živi 16.042 Bošnjaka, odnosno 0,87% od ukupnog stanovništva.