Najviši izvoz ostvaren je prema Rumuniji (5,2 milijarde dolara), dok je najveći porast u odnosu na isti period prošle godine zabilježen prema Crnoj Gori.
Prema podacima koje je novinar AA prikupio iz Skupštine turskih izvoznika (TIM), za 10 mjeseci ove godine ostvaren je izvoz od 17 milijardi i 286 miliona dolara prema balkanskim zemljama, uključujući Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Hrvatsku, Crnu Goru, Kosovo, Sjevernu Makedoniju, Rumuniju, Srbiju, Sloveniju i Grčku.
U istom periodu prošle godine taj broj je bio na nivou 14 milijardi i 188 miliona dolara, pa je izvoz na Balkan u odnosu na prošlu godinu porastao za 21,8 posto.
Najveći izvoz u pomenutom periodu među balkanskim zemljama ostvaren je u Rumuniju (5,22 milijarde dolara), slijede Bugarska (3,76 milijardi dolara), Grčka (2,38 milijarda dolara), Srbija (1,43 milijarde dolara), te Slovenija (1,36 miliona dolara).
U ostale zemlje regije izvoz je bio manji od milijardu dolara. U Albaniju (836,63 miliona dolara), Bosnu i Hercegovinu (602,47 miliona dolara), Sjevernu Makedoniju (537,75 miliona), Kosovo (520,38 miliona dolara), Hrvatsku (482,64 miliona dolara), te Crnu Goru (128,12 miliona dolara).
Najveći porast izvoza u Crnu Goru
Izvoz na područje Balkana porastao je u 10 zemalja u periodu januar - oktobar ove godine u odnosu na isti period 2021. U jednoj zemlji se smanjio.
U ovom periodu najveći rast izvoza ostvaren je prema Crnoj Gori, sa 49 posto. Nakon Crne Gore, zemlja s najvećim porastom izvoza među balkanskim zemljama bila je Albanija, sa 43,8 posto.
Izvoz prema Rumuniji povećan je 32 posto, prema Bugarskoj 29,4 posto, Sjevernoj Makedoniji 26 posto, Hrvatskoj 25,9 posto, Srbiji 24 posto, Kosovu 21,8 posto, Bosni i Hercegovini 18,9 posto i Grčkoj 2,2 posto. Izvoz u Sloveniju smanjen je za 2,2 posto.
U region 48 posto uvoza dolazi iz Istanbula
Kada je riječ o uvozu u zemlje Balkana na osnovu gradova, najveći je bio iz Istanbula i iznosio je 8,2 milijarde dolara.
Ovim iznosom Istanbul je snosio 48 posto izvoza od 17,28 milijardi dolara u zemlje Balkana.
Sektor hemijskih materijala i proizvoda ostvario je najveći izvoz na područje Balkana. U ovom periodu, sektor hemijskih materijala i proizvoda izvezao je u zemlje Balkana 3,12 milijardi dolara.
Nakon ovog, slijede sektori: čelik, automobilska industrija, crni i obojeni metali, električna energija i elektronika.
16 nov. 2022
Turski izvoz na Balkan premašio 17 milijardi dolara za 10 mjeseci 2022.
Turski izvoz na Balkan u 10 mjeseci ove godine porastao je za 21,8 posto u odnosu na isti period prošle godine i dosegao je 17,28 milijardi dolara.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Srbija: Okupljanja u više gradova u znak sećanja na žrtve iz Novog Sada
Grupe građana su se na poziv opozicije i nekih građanskih inicijativa okupile u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima da bi na 15 minuta zastali i odali počast stradalima, ali je zbog blokade saobraćaja došlo do više incidenata.
Zaustavimo femicid: U BiH u posljednjih šest godina ubijeno više od 60 žena
Sesijom o femicidu “Ujedinjeni poziv na akciju” u Sarajevu je počela kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” pod sloganom "Isključimo nasilje zajedno“ i uz poruke #zaustavimofemicid i #nemaizgovora, kampanju provodi UN Women BiH.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.