Jedan od razloga uvođenja ovih mjera jeste podatak da Srbija ima drugi najveći broj kladionica u Evropi – ukupno 2.969 uplatnih mjesta.        Foto: TRT Balkan

Izneseni su prijedlozi Zakona o igrama na sreću i Zakona o oglašavanju. Cilj njihove izmjene su smanjenje štetnih utjecaja kockanja i jača kontrola maloljetničkog pristupa kladionicama i igrama na sreću. Iako su dosadašnji zakoni imali određena pravila o oglašavanju, novi prijedlozi bi uveli nove promjene.

Jedan od razloga uvođenja novih mjera jeste podatak da Srbija ima drugi najveći broj kladionica u Evropi – ukupno 2.969 uplatnih mjesta. I uprkos tome što prema odredbi Zakona o igrama na sreću udaljenost kladionice ili kockarnice od obrazovnih ustanova ne smije biti manja od 200 metara, na mnogim mjestima se ova odredba krši.

Novi zakon predlaže da se reklamiranje igara na sreću na televiziji, radiju i drugim medijima ograniči samo na vrijeme prenosa sportskih događaja. Ovaj korak posebno je značajan jer su igre na sreću kroz digitalne platforme dostupne velikom broju ljudi, uključujući i mlađu populaciju. Reklame neće smjeti da se pojavljuju ni u filmovima, spotovima, serijama i pozorišnim predstavama.

Moguće je da je najviše pažnje privukla stavka koja se odnosi na zabranu pojavljivanja javnih ličnosti u reklamama za igre na sreću. Poznate osobe, osim sportista koji su aktivno uključeni u sponzorske ugovore s priređivačima igara na sreću, više ih neće moći promovisati. Ovaj potez je usmjeren na smanjenje utjecaja koji javne ličnosti imaju na promicanje kockanja među mladima.

Bit će zabranjeno oglašavanje klasičnih igara na sreću na otvorenim površinama. Ali, bit će dozvoljeno reklamiranje na sportskim događajima koje sponzoriše priređivač igara na sreću i koji sponzoriše sportiste, klubove ili reprezentacije. Važno je naglasiti da će svako oglašavanje morati sadržavati upozorenje da igre na sreću mogu uzrokovati ovisnost i da je osobama mlađim od 18 godina strogo zabranjeno učestvovati u takvim igrama.

Finansijski podaci o industriji igara na sreću ukazuju da profit neprestano raste. U 2023. godini, igre na sreću u Srbiji prihodovale su gotovo 700 miliona eura. Kockanje, za koje se često veže izraz "brza zabava" uz mogućnost zarade, može dovesti do ozbiljnih posljedica. Izaziva ovisnost, uzrokuje velike finansijske gubitke i sociološke probleme, ali i probleme s mentalnim zdravljem. Patološko kockanje prepoznato je kao poremećaj ovisnosti i jedan je od najbrže rastućih mentalnih zdravstvenih problema.

Iako su novi prijedlozi zakona usmjereni na umanjivanje štetnih posljedica igara na sreću, pitanje je da li će ove mjere zaista biti dovoljne da smanje učestalost problema s kockanjem. S obzirom na ukorijenjen običaj klađenja u regiji, potrebne su dodatne mjere prevencije, a posebno u školama i među mladima.

TRT Balkan