Obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici i dženaza za 14 žrtava održana je u četvrtak, o čemu su izvještavali brojni domaći, regionalni i svjetski mediji, dok se u susjednoj Srbiji izvještavanje provladinih medija svelo na negiranje genocida i sudskih presuda.
Na portalu Javnog servisa Srbije ovog 11. jula nije se koristio pojam "genocid", već se pribjegavalo različitim formulacijama poput "zločin u Srebrenici".
"Haški tribunal za ratne zločine u bivšoj SFRJ i sudovi u BiH, Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili 47 osoba na više od 700 godina zatvora za, prema formulaciji Haškog tribunala, 'genocid, zločine protiv čovečnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine'", napisali su na RTS-u.
Pažnju javnosti privukle su vijesti Radiotelevizije Srbije (RTS) koje je vodila Ivona Pantelić 11. jula.
"U Memorijalalnom centru Srebrenica - Potočari obilježena je 29. godišnjica genocida nad Bošnjacima Srebrenice. Danas su sahranjeni i posmrtni ostaci 14 žrtava", kazala je Pantelić.
Pojedini mediji u Srbiji, ali i bh. entitetu Republika Srpska ovu izjavu nazvali su "skandalom".
"Iako Republika Srbija ne priznaje da se u Srebrenici 1995. godine dogodio genocid, već zločin, servis koji plaćaju svi građani uzeo je na sebe da prenese ovakvu formulaciju", piše "Alo".
Ostale televizije s nacionalnom frekvencijom i portali, poput B92, šturo su informisali javnost o 29. godišnjici obilježavanja, kako su naveli, "zločina u Srebrenici".
U fokusu njihovog izvještavanja bio je govor predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, čije je obraćanje u naslovu nazvano "najprljavijim".
"Informer.rs" je genocid u Srebrenici nazvao "lažnim" i "navodnim".
Provladini portali optužili su opozicione televizije, voditelje i novinare da su "izvještavali o tome da su Srbi izvršili navodni genocid u Srebrenici".
N1 Srbija i "Danas" su temeljito izvještavali o Maršu mira i komemoraciji.
Dnevni list "Danas" je na svom portalu objavio više vijesti o obilježavanju genocida u Srebrenici.
"Građani iz svih dijelova Bosne i Hercegovine, kao i političari i ostale zvanice stigle su u Srebrenicu, na lokalitet Memorijalnog centra u Potočarima, na obilježavanje 29 godina od srebreničkog genocida", izvještava list, koji je objavio i većinu govora s komemoracije u Potočarima.
O obilježavanju 11. jula pisao je i N1 Srbija uz naslov "Obilježena 29. godišnjica genocida u Srebrenici: Nakon komemoracije sahranjeno 14 žrtava". U potpisu autora tog teksta navedeni su agencija Beta, Radio Slobodna Evropa i list "Danas".
Izvještavanje medija s nacionalnom frekvencijom i najčitanijih portala o ratnim zločinima mahom se svodi na negiranje zvaničnih sudskih presuda i zvaničnih verzija događaja ili čak potpuno negiranje zločina poput genocida u Srebrenici, čime se zločinci humanizuju, a njihovi zločini relativizuju, ocijenjeno je u četvrtak tokom predstavljanja istraživanja Regionalne akademije za razvoj demokratije.
Ovi podaci objavljeni su u publikaciji "Kako govorimo o ratnim zločinima - Analiza prisutnosti ratnih zločina, ratnih zločinaca i diskursa o ratnim zločinima u medijima u Srbiji, koja je prezentovana u četvrtak u Nezavisnom društvu novinara Vojvodine u Novom Sadu, prenijela je Al Jazeera Balkans.