Njemački kancelar Olaf Scholz izjavio je da su pokrenuli snažnu inicijativu za proširenje eksploatacije litijuma u Evropi i da litijum ima važnu ulogu u tranziciji na električna vozila.
Scholz je zajedno s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem posjetio Saksonsku rudarsku korporaciju.
Njemački kancelar je u saopštenju naveo da su razgovarali o razvoju industrije rudarstva litijuma u Evropi.
"Da bi tranzicija na elektromobilnost bila uspješna, mora postojati i dovoljno litijuma za našu industriju. Potrebne su nam ove i druge ključne sirovine kako kroz pouzdane i raznolike lance snabdijevanja, tako i kroz promociju domaćeg rudarstva", rekao je Scholz.
Potom je komentarisao i kritike usmjere prema projektu eksploatacije ležišta litijuma u Srbiji.
"Građani općenito gledaju na takve projekte sa zabrinutošću zbog utjecaja na životnu sredinu", rekao je Scholz te naglasio da je stoga važno održavati visoke ekološke standarde.
Vučić je istakao da je u tom smislu važno sticati znanje i iskustvo od njemačkih partnera.
Napomenuo je da su njemački stručnjaci već razgovarali o tome kako bi mogli da im pruže podršku u Srbiji.
"Posebno radimo na tome da bolje razumijemo kako možemo da zaštitimo životnu sredinu i obezbijedimo normalan život stanovništvu koje je u blizini potencijalnog rudnika", kazao je Vučić.
Na kraju je istakao da je sa Scholzom razgovarao i o dijalogu i odnosima Beograda i Prištine.
"Nadam se da ćemo dijalogom u budućnosti moći da prevaziđemo probleme. Vjerujem da možemo da održimo stabilnost i mir u cijelom regionu", rekao je Vučić.
Litijum se koristi u razne svrhe, ali je njegova uloga dominantna u proizvodnji litijumskih baterija. Prednost tih baterija su višestruke. Imaju veoma malu težinu zbog odlika litijuma te su lako prenosive, a gustoća energije u njima je mnogo veća u odnosu na obične baterije. Litijumska baterija nije podložna štetnim vanjskim efektima te da ima veoma dug životni vijek.
Osim što se koriste u potrošačkoj elektronici, te baterije su korištene za vojna električna vozila i letjelice. Razvoj električne autoindustrije je litijumske baterije stavio na veoma važno mjesto, a litijum kao repromaterijal doveo na nivo stalne potražnje.
Posljednjih četvrt stoljeća se intenzivno traga za ovim elementom, a u isto vrijeme se počelo razmišljati o prednostima i nedostacima eksploatacije litijuma.