Na ovom mjestu će za nekoliko godina biti otvoren luksuzni hotel "Ritz-Carlton" sa dvije kule, poslovnom i stambenom te marinom na Dunavu, najavljeno je.     Foto: AA

Beograd, glavni i najveći grad Srbije, poprima "novo lice" koje više neće uključivati monumentalne građevine hotela "Jugoslavija" i Pošte 6.

Dolaskom građevinske mehanizacije i početkom rušenja od kraja prošle godine, polako nestaju čuveni hotel "Jugoslavija" na obali Dunava i zgrada Pošte 6 u centralnom dijelu grada.

Od nekadašnjeg simbola raskoši i ekstravagancije u SFR Jugoslaviji, hotela "Jugoslavija" ostat će kristalni luster iz centralnog hola koji je svojevremeno ušao u "Guinnessovu knjigu rekorda" kao najveći na svijetu.

Luster-tavanica s oko 40 hiljada svarovski kristala, težak 14 tona, od prije dvije godine nalazi se pod zaštitom Muzeja primenjene umetnosti.

Grandiozna "Jugoslavija"

Kada je otvoren 1969. hotel "Jugoslavija" je uz grandiozan vanjski izgled, kružno stepenište bez potpore i fasade od mahagonija izgledao futuristički. Za vanjski modernistički izgled zaslužni su zagrebački arhitekti Lavoslav Horvat, Mladen Kauzlarić i Kazimir Ostrogović.

Gradnja je počela mnogo ranije, 1948, ali je zaustavljena naredne godine zbog ekonomske krize uzrokovane razlazom tadašnjeg jugoslovenskog predsjednika Josipa Broza Tita sa Sovjetskim Savezom.

Nastavljena je sredinom 60-ih, a hotel koji se prostirao na 55 hiljada kvadratnih metara, prilikom otvorenja bio je peti po veličini u Evropi, pisali su mediji.

Sedmospratni objekat, uz stotine soba, rezidencije, kongresnu salu, barove, imao je šest sala restorana u kojima su se u svakom trenutku održavali koncerti, proslave godišnjica, vjenčanja, kongresi...

Uz mjenjačnicu, suvenirnicu, cvjećaru, prodavnicu foto-materijala, parfimerije, frizerske i kozmetičke salone, pekaru, banku, taksi službu, praonicu, vinski podrum, ambulantu, jednu od najvećih kockarnica u Evropi, predstavljao je grad u malom.

Kroz "Jugoslaviju" su prošli brojni političari i državnici, od Josipa Broza Tita, do američkih predsjednika Jimmyja Cartera i Richarda Nixona, palestinski vođa Jaser Arafat, premijer Afganistana Mohammad Nur Ahmad Etemadi, libijski vođa Muammar Gaddafi, irački predsjednik Saddam Hussein, engleska kraljica Elizabeth II i drugi.

"Jugoslavija" je bila stanica brojnim umjetnicima, od džezista Dukea Ellingtona i Elle Fitzgerald, rok pjevačice Tine Turner, do glumca Kevina Costnera i poznatog fudbalera Pelea.

Tokom 80-ih počeo je da gubi nekadašnji sjaj, 90-ih je rangiran kao hotel s tri zvjezdice. Radio je do 1999, kad je oštećen u NATO bombardovanju. Kasnije je privatizovan.

Na ovom mjestu će za nekoliko godina biti otvoren luksuzni hotel "Ritz-Carlton" sa dvije kule, poslovnom i stambenom te marinom na Dunavu, najavljeno je.

Jedna od najljepših zgrada Beograda

Na mjestu zgrade Pošte 6 u Savskoj ulici i na istoimenom trgu bit će izgrađena replika u okviru kompleksa "Beograd na vodi".

Zgrada je podignuta u srpsko-vizantijskom stilu 1929. po projektu arhitekte Momira Korunovića.

Smatrana je jednom od najljepših zgrada i simbolom Beograda, a tokom 30-ih godina i najvećom poštom na Balkanu.

Zgrada poznata po fasadi dinamičnog izgleda, na kojoj se prepliću ponirući i horizontalni redovi prozora, bila je jedna od rijetkih u Beogradu.

Oštećena je tokom savezničkog bombardovanja u Drugom svjetskom ratu, a rekonstruisana je kasnije po projektu Pavla Krata u socrealističkom stilu, kakav je tada bio preovlađujući.

U novoj zgradi s replikom Korunovićeve fasade nalaziće se objekat kulture s Arheološkim muzejom i dvije pozorišne scene, najavljuju investitori.

TRT Balkan / agencije