Učenjem fatihe i polaganjem cvijeća na spomen-obilježju u kompleksu džamije u Raštanima pokraj Mostara, obilježena je 29. godišnjica zločina na Bošnjacima koji su počinili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane.
24. augusta 1993. pripadnici HVO-a ubili su devet civila, među kojim troje djece uzrasta od devet do dvanaest godina, te masakrirali sedmericu pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine, koje su prethodno zarobili.
O ovom zločinu se dosad nije mnogo govorilo u javnosti, a godišnjice su skromno obilježavane, međutim, ove godine stanovnici Raštana su odlučili obilježavanje podići na viši nivo.
“Izuzetno mi je drago što smo ove godine godišnjicu zločina nad našim komšijama organizovali na mnogo višem nivou, uz prisustvo brojnih uglednih gostiju iz javnog života Mostara i Hercegovine. Svima hvala na dolasku. Dosad smo učili dove na današnji dan, prisjećajući se ubijenih, ali nikad na način kao danas“, rekao je član Organizacionog odbora današnjeg obilježavanja Ibro Dumpor.
Đena Beglerović-Mujić prije 29 godina u jednom danu izgubila je pet članova porodice: oca Uzeira, majku Ćeru i tri sestre – Fadilu, Edinu i Šaćiru, koja je imala 12 godina.
“Nisam ostala sama. Brat je uspio preživjeti, i to tako što je jedva izvukao živu glavu. Teško mi je nakon 29 godina. Teško je i u dvije-tri rečenice sažeti osjećaje kroz tih 29 godina. Ne daj, Bože, nikome! Ne daj, Bože, da neko osjeti moju bol i da se ikom takvo nešto ponovi. Dobro znamo šta se desilo i ko je učestvovao u zločinu“, kaže Džena.
Bol je svake godine sve veća, današnji datum je najteži u godini, ali Džena ispred džamije u Raštanima šalje poruku mira.
“Ne širimo mržnju. Nije lako izgubiti svoje najbliže. Ja sam i nakon rata ostala bez kćerke koja je imala 25 godina, ali moramo nastaviti dalje, boriti se i živjeti, uz Božiju pomoć. Nikada ne smijemo i nećemo zaboraviti, ali svakome ko je to zaslužio hoćemo pružiti ruku“, kaže.
Porodice žrtava zločina u Raštanima posebno boli činjenica da za ovaj zločin nikad niko nije osuđen. Kao i u mnogo slučajeva dosad, potpuno su zakazali i tužilaštva i sudovi.
“Nemoćna sam po tom pitanju. Teško nam je i što se o ovom zločinu u javnosti mnogo manje govori nego o svim drugim. U svoj ovoj tuzi, drago mi je što se ove godine prisjećamo na drugačiji način nego ranije. Ne smije se zaboraviti zbog naše djece, unuka... Mnogo je šehida, mnogo civilnih žrtava, mnogo ratnih vojnih invalida“, istakla je Beglerović-Mujić.
Za posmrtnim ostacima oca i danas traga.
U prvostepenoj presudi u predmetu protiv Mladena Naletilića zvanog Tuta i Vinka Martinovića zvanog Štela, bivših komandanata jedinice “Kažnjenička bojna”, navodi se da je krajem augusta 1993. kontrolu nad Raštanima preuzelo Hrvatsko vijeće obrane.
Nedavno preminuli Naletilić ranije je osuđen na 20 godina zatvora zbog ratnog zločina nad civilima s područja Mostara. Među jedinicama koje su ulazile u kuće, upravo se spominje “Kažnjenička bojna”.
Kuće u Raštanima su zapaljene, a veća grupa Bošnjaka je odvedena u logor “Heliodrom”.
24 aug. 2022
Obilježena 29. godišnjica zločina nad Bošnjacima u Raštanima kod Mostara
O ovom zločinu HVO-a dosad se nije mnogo govorilo u javnosti, a godišnjice su skromno obilježavane, međutim, ove godine stanovnici Raštana su odlučili obilježavanje podići na viši nivo.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Prije 19 godina zvanično otvoren Memorijalni centar Potočari
Na današnji dan 2003. godine Memorijalni centar u Potočarima otvorio je tadašnji predsjednik SAD-a Bill Clinton. U centru su hiljade žrtava genocida koji su počinile vojne, policijske i paravojne formacije iz bh. entiteta Republika Srpska i Srbije.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Hrvatska: Financijski poticaji roditeljstva jesu dobra mjera ali nedovoljna
Mjere koje je ovog tjedna predstavio ministar demografije Ivan Šipić vezane uz poticanje roditeljstva demografi pozdravljaju kao pozitivan iskorak, no napominju da samo financijske potpore nisu dovoljne za značajno povećanje stope fertiliteta.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.