U prisustvu više stotina antifašista iz Bosne i Hercegovine i zemalja regiona, na Partizanskom spomen-groblju danas je obilježena 78. godišnjica oslobođenja Mostara u Drugom svjetskom ratu.
Delegacije su i ovog puta odale poštu herojima čije kosti počivaju na groblju koje je ujedno jedan od najvrednijih spomenika Drugog svjetskog rata.
Prije posjete Partizanskom groblju, antifašisti su prisustvovali svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu Mostar, a kasnije i na polaganju cvijeća na Trgu Musala, pored spomenika narodnim herojima koji su na istom mjestu vješani od okupatora. UABNOR, koji je inače organizator kompletne manifestacije, i ove godine je uručio tradicionalne Februarske nagrade.
Predsjednik UABNOR-a BiH Sead Đulić podsjetio je u izjavi za Anadoliju na slavne dane oslobođenja u kojem su učestvovali Osmi dalmatinski korpus i 29. hercegovačka divizija.
"Vojno su pobijedili okupatora i konačno donijeli slobodu gradu. Mostar je u to vrijeme disao antifašizam. Bio je istinski stopostotno opredjeljen u borbi za slobodu", rekao je Đulić i ponovio nekoliko zanimljivosti vezanih za NOR i Mostar.
"U Mostaru je djelovala jedina štamparija koja u Evropi nije pronađena od okupatora. Bilo je to u Muštovića kući u Donjoj Mahali. Ovdje je osnovan jedini jevrejski partizanski odred u NOR-u i u Mostaru je djelovao bataljon koji se vratio sa Sutjeske i ušao u grad nezapaženo, na način da niko nije otkriven", ispričao je Đulić.
Žali zbog činjenice da MUP HNK-a ni ovog puta antifašistima nije dozvolio defile od Trga Musala do Partizanskog groblja, pravdajući to sigurnosnim aspektom, koji je navodno bio ugrožen.
"Došle su promjene i danas su na vlasti sljedbenici ideje koja je poražena 1945. Mostar danas nije u punom kapacitetu slobodan, siguran ni jedinstven. Mi se ne mirimo s tim i za naredni put pripremamo odgovor", rekao je Đulić.
Mostar je od okupatora i domaćih izdajnika oslobođen 14. februara 1945. godine. Oko podneva prve jedinice 26. dalmatinske divizije probile su se u grad, a nešto kasnije i 19. dalmatinska i 29. hercegovačka divizija. Već oko 19 sati gotovo sve njemačke i ustaške snage pobjegle su iz Mostara, a sat kasnije Adolf Hitler, vrhovni zapovjednik njemačkih snaga, koji je u to vrijeme morao lično odobriti svako povlačenje, priznao je poraz i izdao naređenje o povlačenju razbijene vojske.
Mostar je u Drugom svjetskom ratu dao 750 boraca, 1.517 žrtava fašističkog, četničkog i ustaškog terora ili drugim riječima - svaki osmi stanovnik nije dočekao slobodu. Grad je imao bataljon, ilegalnu štampariju, a dao je 14 narodnih heroja i sedmero obješenih rodoljuba.
O Mostarskom bataljonu Mensur Seferović je napisao knjigu "Bataljon u okupiranom gradu", koja je promovisana u petak u hotelu Bristol. U utorak će u sklopu manifestacije biti promovisana knjiga Dragana Markovine "14. februar".
11 feb. 2023
Obilježen Dan oslobođenja Mostara od fašizma
Predsjednik UABNOR-a BiH Sead Đulić, u izjavi za Anadoliju, podsjetio je na slavne dane oslobođenja u kojem su učestvovali Osmi dalmatinski korpus i 29. hercegovačka divizija.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Prije 19 godina zvanično otvoren Memorijalni centar Potočari
Na današnji dan 2003. godine Memorijalni centar u Potočarima otvorio je tadašnji predsjednik SAD-a Bill Clinton. U centru su hiljade žrtava genocida koji su počinile vojne, policijske i paravojne formacije iz bh. entiteta Republika Srpska i Srbije.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Srbija: Okupljanja u više gradova u znak sećanja na žrtve iz Novog Sada
Grupe građana su se na poziv opozicije i nekih građanskih inicijativa okupile u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima da bi na 15 minuta zastali i odali počast stradalima, ali je zbog blokade saobraćaja došlo do više incidenata.
Zaustavimo femicid: U BiH u posljednjih šest godina ubijeno više od 60 žena
Sesijom o femicidu “Ujedinjeni poziv na akciju” u Sarajevu je počela kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” pod sloganom "Isključimo nasilje zajedno“ i uz poruke #zaustavimofemicid i #nemaizgovora, kampanju provodi UN Women BiH.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.