U prisustvu više stotina antifašista iz Bosne i Hercegovine i zemalja regiona, na Partizanskom spomen-groblju danas je obilježena 78. godišnjica oslobođenja Mostara u Drugom svjetskom ratu.
Delegacije su i ovog puta odale poštu herojima čije kosti počivaju na groblju koje je ujedno jedan od najvrednijih spomenika Drugog svjetskog rata.
Prije posjete Partizanskom groblju, antifašisti su prisustvovali svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu Mostar, a kasnije i na polaganju cvijeća na Trgu Musala, pored spomenika narodnim herojima koji su na istom mjestu vješani od okupatora. UABNOR, koji je inače organizator kompletne manifestacije, i ove godine je uručio tradicionalne Februarske nagrade.
Predsjednik UABNOR-a BiH Sead Đulić podsjetio je u izjavi za Anadoliju na slavne dane oslobođenja u kojem su učestvovali Osmi dalmatinski korpus i 29. hercegovačka divizija.
"Vojno su pobijedili okupatora i konačno donijeli slobodu gradu. Mostar je u to vrijeme disao antifašizam. Bio je istinski stopostotno opredjeljen u borbi za slobodu", rekao je Đulić i ponovio nekoliko zanimljivosti vezanih za NOR i Mostar.
"U Mostaru je djelovala jedina štamparija koja u Evropi nije pronađena od okupatora. Bilo je to u Muštovića kući u Donjoj Mahali. Ovdje je osnovan jedini jevrejski partizanski odred u NOR-u i u Mostaru je djelovao bataljon koji se vratio sa Sutjeske i ušao u grad nezapaženo, na način da niko nije otkriven", ispričao je Đulić.
Žali zbog činjenice da MUP HNK-a ni ovog puta antifašistima nije dozvolio defile od Trga Musala do Partizanskog groblja, pravdajući to sigurnosnim aspektom, koji je navodno bio ugrožen.
"Došle su promjene i danas su na vlasti sljedbenici ideje koja je poražena 1945. Mostar danas nije u punom kapacitetu slobodan, siguran ni jedinstven. Mi se ne mirimo s tim i za naredni put pripremamo odgovor", rekao je Đulić.
Mostar je od okupatora i domaćih izdajnika oslobođen 14. februara 1945. godine. Oko podneva prve jedinice 26. dalmatinske divizije probile su se u grad, a nešto kasnije i 19. dalmatinska i 29. hercegovačka divizija. Već oko 19 sati gotovo sve njemačke i ustaške snage pobjegle su iz Mostara, a sat kasnije Adolf Hitler, vrhovni zapovjednik njemačkih snaga, koji je u to vrijeme morao lično odobriti svako povlačenje, priznao je poraz i izdao naređenje o povlačenju razbijene vojske.
Mostar je u Drugom svjetskom ratu dao 750 boraca, 1.517 žrtava fašističkog, četničkog i ustaškog terora ili drugim riječima - svaki osmi stanovnik nije dočekao slobodu. Grad je imao bataljon, ilegalnu štampariju, a dao je 14 narodnih heroja i sedmero obješenih rodoljuba.
O Mostarskom bataljonu Mensur Seferović je napisao knjigu "Bataljon u okupiranom gradu", koja je promovisana u petak u hotelu Bristol. U utorak će u sklopu manifestacije biti promovisana knjiga Dragana Markovine "14. februar".
11 feb. 2023
Obilježen Dan oslobođenja Mostara od fašizma
Predsjednik UABNOR-a BiH Sead Đulić, u izjavi za Anadoliju, podsjetio je na slavne dane oslobođenja u kojem su učestvovali Osmi dalmatinski korpus i 29. hercegovačka divizija.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Na današnji dan prije 28 godina potpisan Dejtonski mirovni sporazum
Dejtonski mirovni sporazum potpisali su predstavnici tri strane u BiH i predsjednici BiH Alija Izetbegović, Srbije Slobodan Milošević i Hrvatske Franjo Tuđman uz prisustvo svjetskih sila, prije tačno 28 godina, 14. decembra u pariskoj palači Elysee.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Šta biste još željeli znati?
Popularno