Ova odluka dolazi u kontekstu globalnih sigurnosnih prijetnji, posebno rata u Ukrajini i potrebe za jačanjem nacionalne odbrane Hrvatske, kažu nadležni.
Podsjećamo, Hrvatska je još 2008. privremeno suspendovla služenje vojnog roka.
Obuka će trajati dva mjeseca. Regruti će proći teorijski i praktični dio, uključujući sastavljanje i pucanje iz pušaka. Poziv će dobiti 18-godišnjaci. Procjenjuje se da će obuku proći između 4 i 4,5 hiljade regruta, koji će primati naknadu blizu 900 eura. Obuka će se vršiti u kasarnama u Požegi, Sinju i Kninu. Oni koji se pozovu na prigovor savjesti služit će četiri mjeseca u civilnoj zaštiti, gdje će pomagati prilikom prirodnih katastrofa.
Slično najavljuju i u Srbiji.
U Srbiji je Generalštab Vojske predsjedniku države podnio prijedlog za ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka, koji je suspendovan 2011. U obrazloženju, Vojska je navela da prijedlog dolazi "nakon detaljnog razmatranja opće sigurnosne situacije i savremenih izazova s kojima se suočava Srbija kao vojno neutralna zemlja".
U BiH se trenutno ne razmišlja o ovom složenom procesu za državu, kažu u Ministarstvu odbrane BiH.
Ni u Crnoj Gori, u kojoj postoji dobrovoljno služenje vojnog roka, trenutno se ne razmišlja o obaveznom.
Nedavno se ova tema aktualizirala i u Sjevernoj Makedoniji i Albaniji, ali za sada nijedan zvanični korak nije napravljen ka uvođenju obaveznog vojnog roka.
Ministarstvo odbrane Kosova u februaru ove godine je najavilo pripremu koncepta "Sveobuhvatne odbrane", koji će uključivati ideju da svaki građanin dobije ulogu u pogledu zaštite, sigurnosti i civilnih izvanrednih situacija, ali bez navođenja hoće li ovdje biti uključena i vojna služba.
Dakle, u ovom trenutku, nijedna zemlja regije nema obavezni vojni rok, a u Evropi ga imaju: Austrija, Bjelorusija, Kipar, Danska, Estonija, Finska, Grčka, Latvija, Litvanija, Moldavija, Norveška, Švedska, Švicarska, Turkiye i Ukrajina.