"Povrat 50 posto PDV-a na kupljenu nekretninu u novogradnji jedna je od mjera za omogućavanje priuštivog stanovanja mladima", istaknuo je u četvrtak potpredsjednik Vlade i resorni ministar Branko Bačić govoreći o mjerama stambene politike.     Foto: Hina

Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine je nakon sjednice Vlade Hrvatske govorio o novostima u stambenoj politici koje će uslijediti temeljem Nacionalnog plana stambene politike, upućenog u javno savjetovanje na kraju prošle godine.

Prvi je to i krovni strateški srednjoročni dokument kojim se uređuje stanovanje u Hrvatskoj, a Bačić ističe da se njime želi omogućiti priuštivo stanovanje mladima koje je, s obzirom na rast cijena nekretnina u Hrvatskoj, sve teže ostvariti.

"Nacionalnim planom postavljeni su ciljevi održivog i kvalitetnog stanovanja za čiju realizaciju do 2030. godine mora biti osigurano ukupno 1,5 milijarda eura", rekao je. "Sve mjere, zakoni i podzakonski akti koje ćemo donijeti, najvećim dijelom tijekom 2025. godine u svom se sadržaju prelamaju kroz četiri osnovne poluge - financijsku, poreznu, zemljišnu i ekološko-energetsku", rekao je Bačić.

Javnost je trenutno najviše zainteresirala mjera kojom se s 1. siječnja mladima ponovno omogućava, kod kupnje prve nekretnine, oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretninama , a Bačić kao potpunu novinu ističe da ih se oslobađa plaćanja 50 posto PDV-a kad kupuju u novogradnji. "Mislimo da ćemo time značajno olakšati kupnju nekretnina", ocijenio je.

Najam stanova u državnom vlasništvu, izgradnja novih i poticanje iznajmljivanja privatnih stanova

"U prvoj polovici godine trebale bi biti donesene mjere kojima bi se određenoj kategoriji građana omogućio najam stanova uz priuštivu najamninu, najprije u stanovima u državnom vlasništvu", najavljuje Bačić. Pritom ističe da će se ti stanovi, njih 1200, prethodno i obnoviti.

"U te ćemo stanove useljavati mlade obitelji koje mjesečna primanja ne omogućuju pruštivo stanovanje. A priuštivo stanovanje je okolnost u kojoj pojedino domaćinstvo troši manje od 30 posto svojih mjesečnih prihoda na režije i troškove stanovanja (rata kredita ako su stan kupili ili najamnina za stan)", objasnio je.

Drugi korak bit će, naveo je, omogućavanje priuštivog stanovanja u privatnim stanovima te će poticajnim mjerama "pozvati građane čiji su stanovi prazni duže od dvije godine", a ima ih oko 600.000, da ih stave na tržište.

Kada se ponuda takvih stanova poveća, uvjeren je, to će zaustaviti rast cijena nekretnina, a tome će pridonijeti, drži, i izgradnja novih stambenih jedinica, prije svega putem središnje Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN).

"Zadužit ćemo i jedinice lokalne samouprave da naprave svoje lokalne programe priuštivog stanovanja i svaka jedinica lokalne samouprave koja bude imala želju, volju da se uključi, što znači da nam i osigura vlastito zemljište i određene komunalne priključke, bit će u apsolutnom prioritetu" istaknuo je.

Radi se i poseban program stambenog zbrinjavanja mladih obitelji na potpomognutim područjima te se sve jedinice lokalne samouprave na potpomognutim područjima u kojima je značajna potreba za priuštivim stanovanjem temeljem objavljenog javnog poziva mogu javiti u roku od 45 dana kako bi se i na tom području moglo početi s gradnjom stambenih jedinica.

"Za to su osigurana sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u iznosu od 40 milijuna eura, pored toga još vlastitih sredstava od 15 milijuna eura i mi bismo u iduće 2-3 godine krenuli u realizaciju izgradnje tih stanova", rekao je Bačić.

"Ako bude nedostajalo sredstava, ističe, razliku do iskazane potrebe jedinica lokalne samouprave bi se osigurala u državnom proračunu", poručuje Bačić.

HINA