Svima dobro poznati Plazma keks srbijanskog proizvođača Bambi sve nas vraća u djetinjstvo.
No, vjerovatno je manje poznato da je ova kompanija danas u vlasništvu Coca-Cole, čiji višedecenijski ekonomski doprinos Izraelu uništava djetinjstva bezbroj palestinske djece.
Coca-Cola Hellenic Bottling Company (HBC) 2019. je kupila srbijansku konditorsku firmu Bambi od britanskog investicijskog fonda Mid Europa Partners za 260 miliona eura.
Bambi, koji je osnovan 1967, ostvario je 2018. prihode od 80 miliona eura, od čega dvije trećine u Srbiji, a ostatak na Balkanu, što je bio jedan od razloga zbog kojih je Coca-Cola odlučila kupiti ovaj konditorski brend.
Ovom akvizicijom Coca-Coli su pripali svi Bambijevi brendovi, uključujući Bambi, Plazmu, Wellness, Zlatni Pek kekse i slastice, te Josh grickalice.
Ovo je posljednja u nizu akvizicija koje je Coca-Cola sprovela na našem tržištu. U ranijim godinama, Coca-Cola je u svoj portfolio uvrstila još domaćih brendova.
Coca-Cola se prvi put umiješala u balkanske brendove 2005. godine kupovinom fabrike za preradu i flaširanje izvorske vode iz Vranja, danas poznate kao Rosa, od kompanije Simpo za nešto više od 20 miliona eura.
Sjećate li se bući-bući slamčica? Proizvođača Next voćnih sokova, posrnulu srbijansku kompaniju „Fresh and Co“ iz Subotice, Coca-Cola je već naredne 2006. godine kupila za 18,5 miliona eura.
Tu našoj listi nije kraj. Vlasnik, osnivač i proizvođač vode Olimpija je sama Coca-Cola HBC B-H, članica grupe Coca-Cola HBC, koja u Bosni i Hercegovini počinje distribuirati proizvode 1969, a 1975. s radom počinje i punionica.
Otprilike u isto vrijeme kada je Coca-Cola postala predmet bojkota Arapske lige zbog otvaranja prve franšizne fabrike bezalkoholnih pića 1966. u novorođenom Izraelu.
1997. Coca-Cola dobija priznanje od ekonomske misije vlade Izraela za “kontinuiranu podršku Izraelu u posljednjih 30 godina" i za "odbijanje da se povinuje bojkotu Izraela od Arapske lige".
Coca-Cola tu nije stala već je, podstičući izraelsku ekonomiju, nastavila otvarati podružnice na okupiranoj palestinskoj zemlji, što radi i danas, a zbog čega je 2020. kompanija stavljena na crnu listu UN-a.
Coca-Cola nije jedini ekonomski saučesnik u izraelskom genocidu nad Palestincima koji je ušao na balkansko tržište.
Znate li zašto uz kesicu čipsa često dobijete Pepsi gratis?
Dok razmišljate o našem pitanju, prvo ćemo pojasniti Pepsijeve veze s Izraelom.
Za razliku od Coca-Cole, Pepsi je na izraelsko tržište ušao 1992. kada je bojkot Arapske lige počeo popuštati i od tada opslužuje izraelsku ekonomiju. Pepsi se danas nalazi na bojkot listi i zbog 50% vlasništva u izraelskoj kompaniji Sabra Salads od 2008. i kupovine izraelskog diva gaziranih pića SodaStream 2018. za 3,2 milijarde dolara.
A razog zbog kojeg uz Chipsy besplatno dolazi Pepsi je taj što je podružnica ove američke kompanije PepsiCo Investments sa sjedištem u Nizozemskoj 2008. kupila srbijansku kompaniju za proizvodnju slanih grickalica Marbo Product i njenu fabriku u Laktašima u Bosni i Hercegovini.
Cijena ove akvizicije nije poznata, a pod okrilje ovog brenda u stopostotonm vlasništvu Pepsija, pored Chipsyja spadaju i grickalice Gud, Clipsy i Pardon.
Tu Pepsi pri ulasku na tržište Balkana nije stao.
Iako se i Coca-Cola borila za ovu akviziciju, 2019. godine investicijski fond Mid Europa Partners prodaje Knjaz Miloš iz Aranđelovca konzorciju Pepsija i češkog proizvođača i distributera bezalkoholnih pića, Karlovarske mineralne vode (KMV).
Od tog trenutka ovaj konzorcij je preuzeo proizvodne kapacitete kompanije Knjaz Miloš u Srbiji i njihove dobro pozicionirane brendove kao što su Knjaz Miloš, Aqua Viva, Guarana, ReMix, Gusto, Tube i Mirinda.
Dok Coca-Cola i Pepsi nastavljaju pomagati u ekonomskom razvoju genocidnog Izraela, važno je znati ko stoji iza proizvodnje vaših omiljenih brendova.