Dalje je istakao da neće biti kažnjavanja, već će biti sprovedeno informisanje građana u određenom tranzicionom periodu.    Foto: AA

Prvi zamenik kosovskog premijera za evropske integracije i dijalog Besnik Bislimi izjavio je da Uredba Centralne banke Kosova o evru kao jedinoj platnoj valuti sutra stupa na snagu, ali da neće biti kažnjavanja za upotrebu dinara u sredinama gde živi srpska zajednica.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ministrom finansija i transfera Hekuranom Mutarijem, Bislimi je naglasio da je evro bio i ostaje jedina valuta na Kosovu, te da nova Uredba CBK-a uopšte ne pominje ni dinar, niti neku drugu valutu.

“Sutra ne stupa na snagu Uredba koja zabranjuje dinar, sutra stupa na snagu Uredba Centralne banke koja reguliše transakcije u gotovom novcu. Od sutra biznisi se obavezuju da monetu od 500 eura više ne puštaju u opticaj”, kazao je Bislimi i dodao da od sutra neće moći da se uvozi i izvozi novac bez licence za transport para izdate od Centralne banke Kosova.

Bislimi je naveo da je jedina briga međunarodnih partnera Kosova kako će se Uredba CBK-a prilagoditi za uplate koje vrši Republika Srbija u dinarima, te da je njihov zahtev da se obezbedi tranzicioni period. Naglasio je da Evropska unija ne dovodi u pitanje odluke kosovskih vlasti, već se diskutuje o modelatima njihove što lakše primene, za šta je, kako je rekao, zaintresovano i Kosovo.

Dalje je istakao da neće biti kažnjavanja, već će biti sprovedeno informisanje građana u određenom tranzicionom periodu. Međutim, istakao je sada ne može precizirati koliko će trajati taj period i da li će trebati dve ili četiri nedelje za informisanje građana. Dodao je da će informisanje više biti usmereno na fiskalizaciju biznisa i početak upotrebe evra.

Zamenik premijera je kazao da bi Centralna banka Kosova trebala da obavi razgovore sa Centralnom bankom Srbije o pronalaženju mehanizma o transparentom transferu finansijskih sredstava. Naveo je primer iz prošlosti kada je Kosovo slalo pomoć Albancima Preševske doline u evrima, a Centralna banka Srbije ih je automatski prebacivala u dinare.

Bislimi je rekao da na Kosovo iz Srbije godišnje dolazi manje od 200 miliona evra, iako predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da se šalje 800 miliona evra. Ocenio je da je to ono što brine Vučića, jer će uvođenje transparentosti ukazati na zloupotrebe.

Bislimi je ocenio da će najviše biti pogođeni penzioneri koji nemaju bankovne račune, a primaoci su penzije iz Srbije. U tom kontekstu je naveo podatak da oko 17 hiljada Srba sa Kosova prima penzione uplate od Vlade Kosova preko bankarskih računa, pa se ti računi, dodao je, mogu upotrebiti za uplate penzija iz Srbije. Kazao je isto važi i za primaoce socijalne pomoći ili za uplate za porodiljsko odsustvo s posla.

“Svaka srpska porodica na Kosovu prosečno ima po dva bankarska računa na Kosovu”, kazao je Bislimi.

Srpski dinar je od završeta rata 1999. godine bio u upotrebi na Kosovu, u sredinama u kojima živi većinsko srpsko stanovništvo, koje prima plate, penzije, socijalnu pomoć ili druge vrste nadoknada iz budžeta Republike Srbije. Dinar je do sada isplaćivan preko nelicenciranih ekspozitura Pošte Srbije na Kosovu i preko Komercijalne banke, koja na Kosovu prestaje da radi 1. februra, nakon što ju je nedavno kupila NLB banka.

TRT Balkan / agencije