O svojim iskustvima i dešavanjima tokom pokušaja puča iz 2016. godine govorili su članovi porodica poginulih građana i oni koji su povrijeđeni.        Foto: AA

U organizaciji Udruženja "15. juli" iz Istanbulu u Institutu “Yunus Emre” u Beogradu održan je panel pod nazivom “Sve ono što se desilo u noći 15. jula prilikom izdajničkog pokušaja državnog udara u režiji imperijalističkog aparata FETO“.

Turska agencija za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA) i Turska fondacija Maarif također su podržali organizaciju panela na kojem su učestvovali predstavnici institucija i organizacija iz Turkiye i Srbije.

O svojim iskustvima i dešavanjima tokom pokušaja puča iz 2016. godine govorili su članovi porodica poginulih građana i oni koji su povrijeđeni.

Ambasador Turkiye u Beogradu Hami Aksoy je u svom govoru na programu rekao da je u noći 15. jula bio na dužnosti generalnog konzula u Milanu u Italiji i da su preduzeli akciju čim su čuli za pokušaj puča.

Aksoy je istakao da se bolni trenuci iz noći izdajničkog pokušaja puča ne mogu zaboraviti te je dodao da su oni posebno teški za ljude koji su povrijeđeni ili izgubili svoje najmilije.

“Najvažniji aspekt 15. jula, iz moje perspektive, jeste da je pokazao snagu turske nacije. Turska istorija je puna uspjeha i velikih epova, a 15. juli je oličenje našeg najnovijeg epa. Ponosni smo na vas, uvijek ćemo biti uz vas“, rekao je ambasador Aksoy.

Predsjednik istanbulskog Udruženja “15. juli“ Ismail Hakki Turunc izjavio je da svi moraju čuvati sjećanje i odavati počast ljudima koji su žrtvovali svoje živote na dan pokušaja puča.

On je naglasio da šehidi i gazije imaju posebno mjesto u srcima nacije.

“Postoje ljudi koji su na strani dobra i ljepote, a postoji i pobunjena grupa koja je na strani zla i ružnog. Mi volimo naše zemlju, too nije subjektivna ljubav, to je ljubav u ime svih nas. Štitimo prava naše nacije“, rekao je Turunc.

Teroristička organizacija Fetullahci (FETO) odgovorna je za krvavi pokušaj puča u Turkiye u noći 15. jula 2016. godine, a riječ je o terorističkoj organizaciji koju predvodi Fetullah Gulen, nastanjen u Sjedinjenim Američkim Državama, a čije izručenje je Turkiye zvanično zatražila od SAD-a.

Članovi te terorističke organizacije godinama su, namještanjem ispita, napredovali u službi, infiltrirajući se tako u institucije države. Potom su, najprije u decembru 2013. godine, pristalice FETO-a u pravosuđu Turkiye montiranim procesom o navodnoj korupciji pokušali procesuirati brojne visoke zvaničnike.

Nekoliko godina kasnije uslijedio je i krvavi pokušaj državnog udara terorista FETO-a, odnosno pokušaj puča kojeg su izveli oficiri koje je FETO infiltrirao u tursku vojsku.

Istraga u vezi s terorističkom organizacijom FETO pokazala je da se radi o globalnoj mreži koja ne predstavlja opasnost samo za Turkiye, nego i za svaku drugu zemlju u kojoj je aktivna. Na to su u više navrata i ukazivali turski zvaničnici. Tokom pokušaja puča u Turkiye poginule su 253, a ranjeno je više od 2.730 osoba.

TRT Balkan / agencije