Na protestu održanom 8. maja građani su, između ostalog, tražili ostavke ministra unutrašnjih poslova i direktora BIA-e te oduzimanje nacionalnih frekvencija privatnim televizijama koje emituju rijaliti programe i promovišu nasilje.     Foto: TANJUG

Novi, drugi po redu protest "Srbija protiv nasilja" povodom dva masovna ubistva koja su se dogodila 3. i 4. maja, i u kojima je ubijeno 17 ljudi, od čega osam školaraca, održava se ispred Narodne skupštine u Beogradu.

Organizatori, deo srbijanske opozicije, mahom proevropske partije, najavili su da bi tokom protestne šetnje u tišini građani trebalo da odaju počast stradalima u pucnjavama krećući se od Skupštine Srbije, centralnim gradskim ulicama, sve do mosta Gazela, na kome bi zatim trebalo da bude blokiran saobraćaj.

Pomenuti most, jedan od tri mosta koji povezuju centar Beograda sa Novim Beogradom, jedna je od najznačanijih saobraćajnica u Srbiji jer preko njega prolazi i autoput Beograd - Zagreb, odnosno međunarodni Koridor 10.

Srbijanska policija upozorila je organizatore da je blokada autoputa, odnosno međunarodnog koridora, potencijalna opasnost po zdravlje i život i učesnika u saobraćaju i okupljenih građana, ali i ograničenje prava građana koji ne učestvuju na protestu.

Istaknuto je da organizatori i učesnici okupljanja podležu prekršajnoj i krivičnoj odgovornosti.

Organizatori su pozvali policiju da ne upotrebljava silu protiv građana "koji žele Srbiju bez nasilja i koji ne žele da strahuju za živote dece kada ih pošalju u školu".

Na prvom protestu "Srbija protiv nasilja" održanom 8. maja u Beogradu prema procenama organizatora u tihoj šetnji i odavanju pošte ubijenima učestvovalo je više od 50.000 građana.

Srbijanski predsednik Aleksandar Vučić ocenio je tada da bilo kakav protestni skup nije dobar za državu, a organizatore protesta optužio da "zloupotrebljavaju osećanja ljudi".

Kao odgovor, Vučić je pozvao građane da se 26. maja u centru Beograda okupe "na najvećem skupu ikada održanom u Srbiji".

Na protestu održanom 8. maja građani su, između ostalog, tražili ostavke ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina, i oduzimanje nacionalnih frekvencija privatnim televizijama koje emituju rijaliti programe i promovišu nasilje.

Sa tim zahtevima građani su započeli i protest u petak.

TRT Balkan / agencije