Po nalogu potpredsjednika Vlade Republike Srbije i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, v.d. pomoćnik ministra i načelnik Odjeljenja za vanredne situacije Luka Čaušić obišao je najveće požare na području Srbije, a koje gase pripadnici Odjeljenja za vanredne situacije, helikopteri Helikopterske jedinice, pripadnici Javnog preduzeća "Srbija šume" i lokalne samouprave.     Foto: AA

Najveći požari trenutno su u podnožju vrha Vidlič na Staroj planini, u opštinama Dimitrovgrad i Pirot.

„Vrlo je složena situacija, izuzetno nepristupačan teren, na kome rade pripadnici Sektora za vanredne situacije, pripadnici JP 'Srbija šume', lokalne samouprave i dva helikoptera Helikopterske jedinice MUP-a. Na ovom području ugrožena su dva sela Odorovci i Gulenci, koja su blizu požara, ali ćemo sve napore usmjeriti da zaštitimo stanovnike”, rekao je Čaušić, saopćio je MUP Srbije.

Teren je izuzetno nepristupačan, pa će se izvršiti desantna akcija kako bi vatrogasci mogli da priđu požarištu.

Čaušić je naveo i da je požar izbio i u Žagubici, a prema njegovim riječima, postoji sumnja da je jedna osoba podmetnula požar, kao i da postoji sumnja da je požar izbio i na području Suve planine.

„Trenutno se nalazimo u ataru sela Neresnica, ovdje kod Kučeva, požar takođe nije lokalizovan, ali pripadnici Sektora za vanredne situacije daju sve od sebe da ga uskoro stave pod kontrolu. Ovdje nema ugroženih naselja i nadamo se da će tako i ostati”, kazao je Čaušić.

Apelovao je na građane da budu oprezni i da u vrućim danima koji su već duže vrijeme u Srbiji, jer svaka nepažnja može dovesti do požara većih razmjera, te je najavio da će od sutra kolege iz policijskih uprava i lokalnih samouprava biti angažovane da obilaze i kontrolišu otvoreni prostor.

Čaušić je podsjetio i da je bilo na stotine intervencija, a da je samo jučer bilo gotovo 200 intervencija, od kojih je većina bila otvorena vatra.

„Jedan od tih požara je na Baljskoj steni, na Tari, koja je na veoma nepristupačnom dijelu, ali je pod kontrolom, nema mjesta da se širi, a naši pripadnici dežuraju, ali je veoma nepristupačno područje za gašenje. Čak su i naši fantastični užički vatrogasci htjeli da se spuste sa planinarskom opremom, ali je zbog pada drveća i zapaljenog kamenja veoma opasno, pa je pod kontrolom, ali ne ugrožava šume i naseljena mjesta“, istakao je Luka Čaušić.

Svi kapaciteti Sektora za vanredne situacije, Helikopterske jedinice, Specijalizovane jedinice civilne zaštite, radnici šumarstva, kao i dobrovoljna vatrogasna društva su na terenu, podsjetio je Čaušić i još jednom apelovao na pažnju, s obzirom da je najavljeno da je ovo period toplotnog talasa koji će se nastaviti.

TRT Balkan / agencije