Južna Koreja je u četvrtak usvojila zakon kojim se ukida tradicionalna metoda brojanja starosti i usvaja međunarodni standard - pomak kojim će njeni građani biti 1 ili 2 godine mlađi na službenim dokumentima, prenosi reuters.
Korejci smatraju da imaju već godinu na dan kada su rođeni, a godina se dodaje svakog 1. januara.
Postoji poseban sistem za potrebe regrutacije ili izračunavanja zakonske dobi za pijenje alkohola i pušenja, u kojem se starost osoba računa od nule pri rođenju, a godina se dodaje 1. januara.
Od ranih 1960-ih, Južna Koreja je za medicinske i pravne dokumente također koristila međunarodnu normu računanja od nule pri rođenju i dodavanja godine na svaki rođendan.
Konfuzni niz sistema nestat će - barem na službenim dokumentima – kada novi zakoni koji propisuju korištenje samo međunarodnog metoda brojanja starosti stupe na snagu u junu 2023.
"Revizija ima za cilj smanjenje nepotrebnih socio-ekonomskih troškova jer pravni i društveni sporovi, kao i konfuzija i dalje postoje zbog različitih načina izračunavanja starosti", rekao je parlamentu Yoo Sang-bum iz vladajuće Partije moći naroda.
Jeong Da-eun, 29-godišnja kancelarijska radnica, sretna je zbog promjene, izjavivši da je uvijek morala dvaput razmisliti kada su je u inostranstvu pitali o njenim godinama.
"Sjećam se da su me stranci gledali zbunjeno jer mi je trebalo toliko vremena da odgovorim koliko imam godina."
"Ko ne bi pozdravio to da se pomladi za godinu ili dvije?" dodala je.
8 dec. 2022
Ukida se tradicionalni način brojanja godina u Južnoj Koreji
Usvaja se međunarodni standard - pomak kojim će njeni građani biti 1 ili 2 godine mlađi na službenim dokumentima.
TRT Balkan
Povezane vijesti
Robot priprema piletinu: U Južnoj Koreji tehnologija pomaže u kuhinji
Korejska pržena piletina je dvostruko pržena, a proces zahtijeva dodatnu radnu snagu. Sada robot sasvim pedantno vodi proces prženja - od potapanja piletine u ulje, okretanja za ravnomerno pečenje, do dobijanja savršenog nivoa hrskavosti.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.