Glamping, nastao od riječi glamur i kamping, predstavlja luksuznu, nadograđenu verziju kampovanja kojoj se okreće sve više ljudi.
Iako termin mnogima još nije toliko poznat, od 2015. godine nalazi se u Oxfordovom rječniku, što ukazuje na njegovu neupitnu ekspanziju.
Naime, konvencionalno kampovanje koje podrazumijeva osnovnu opremu poput vreće za spavanje i jednostavnog šatora, u kontekstu glampinga, zamijenjeno je komocijom i komforom. Šatori su veći, u potpunosti su opremljeni kuhinjom i svim pratećim elementima koji nerijetko uključuju čak i mikrovalne pećnice i aparate za kafu, krevetima, kupaonicom s tušem, strujom, internetom, TV-om i neizostavnom prostranom terasom.
Mnoga kamp-naselja koja su okrenuta glampingu posjeduju bazene, jacuzzije, barove, roštilje, što svim njegovim ljubiteljima upotpunjuje ugođaj u prirodi.
Zbog čega se onda glamping uopće smatra oblikom kampovanja?
Glavna karakteristika i glampinga i kampovanja jeste činjenica da se ovaj vid odmora odvija u prirodi.
Međutim, konvencionalni kamperi većinom su usmjereni na druženje, spremni su na „neočekivano“ u prirodi kao što su vremenske nepogode i susret sa životinjama, dok „glamperi“ preferiraju intimu, privatnost i sigurnost.
Bitno je istaći da glamping pridaje veliku važnost očuvanju prirode. Ekološka osviještenost iznimno je važna pa je tako glamping turizam baziran na obnovljivim izvorima energije, recikliranju, uzgajanju i korištenju domaće hrane.
Osim spomenutih šatora koji su automatska asocijacija na kampovanje, luksuzno kampovanje može se odvijati i u kamp-kućicama, kućicama na drvetu, luksuzno opremljenim jurtama, kolibama, brvnarama i slično.
U svijetu je najzastupljeniji u Sjedinjenim Američkim Državama, dok od evropskih zemalja na vrhu liste glamping lidera stoje Francuska i Velika Britanija.
Glamping stigao i u regiju
Među prvim zemljama regije koje su dočekale luksuzno kampovanje raširenih ruku našla se Hrvatska. U ovoj zemlji glamping je prisutan nešto manje od decenije, te je za to relativno kratko vrijeme doživio procvat. Brojne turističke ponude Hrvatske zasnovane su upravo na ovom vidu kampovanja, a u ovoj zemlji moguće je „glampovati“ u šatorima s bazenima i jacuzzijem, safari šatorima, luksuznim bungalovima, kućicama na drvetu, mobilnim kućicama s terasama, te kampovima s wellness uslugama. Glamping u Hrvatskoj najzastupljeniji je na otocima i na Plitvičkim jezerima.
Slična situacija je i u drugim zemljama regije.
I Srbija i Bosna i Hercegovina i Crna Gora prepoznale su značaj ovog vida turizma, stoga su glamping usluge uvrstile u svoje ponude.
Jedan od prvih glamping kompleksa u Srbiji izgrađen je u Specijalnom rezervatu prirode Zasavica gdje je osjetna sinergija luksuza i prirode. Brvnare, safari šatori sa spa uslugom, vigvami, kućice na drvetu – sve ovo moguće je pronaći u glamping ponudi Srbije, koja je najzastupljenija na planinama ove zemlje.
Bosna i Hercegovina svoju glamping ponudu najčešće vezuje uz vodu, odnosno uz brojna bosanskohercegovačka jezera. Ljubitelji prirode mogu uživati u bogato opremljenim šatorima, bungalovima, te kućicama na drvetu, a odnedavno i iznad glavnog grada, u glamping kupoli s jacuzzijem.
Kada je Crna Gora u pitanju, Virpazar je područje koje je idealno za glamping, te nudi pregršt mogućnosti ljubiteljima prirode. Od posluge u šatorima, roštilja, bara, interneta i mnogobrojnih aktivnosti na otvorenom – ovdje se može pronaći sve suprotno konvencionalnom kampovanju.
Iako sve odiše luksuzom, osobe koje se odluče na ovaj oblik kampovanja trebale bi biti svjesne da ipak odlaze u prirodu, stoga je neminovno prije samog putovanja istražiti lokaciju, udaljenost od najbliže trgovine, ponijeti putnu apoteku i, za svaki slučaj, topliju odjeću, udobnu obuću i slično.