Sjedinjene Države oduzele su Rusiji status tržišne ekonomije, što je potez koji bi mogao otvoriti vrata oštrijim trgovinskim akcijama usred napetih odnosa između Moskve i Washingtona.
Status, dodijeljen prije dvije decenije, ograničio je obračun antidampinških carina na rusku robu.
Kako je američko Ministarstvo trgovine objavilo tu mjeru u četvrtak, ona bi mogla povećati carine na ruski uvoz, već ograničene sankcijama bez presedana koje su zapadne zemlje uvele zbog sukoba Rusije s Ukrajinom.
"Ova odluka daje Sjedinjenim Državama mogućnost primjene pune snage (antidampinškog) zakona za rješavanje tržišnih distorzija uzrokovanih sve većim miješanjem ruske vlade u njihovu ekonomiju", navodi se u saopćenju američkog Ministarstva trgovine.
Prema Ministarstvu, "velika" uključenost ruske vlade u njenu ekonomiju dovela je do iskrivljenih cijena i troškova, što utječe na to kako ruske kompanije određuju cijene uvoza u Sjedinjene Države.
Šta je damping?
Damping se dešava kada strani proizvođač prodaje proizvode u SAD-u po cijeni ispod domaće cijene, ili nižoj od cijene proizvodnje.
Prema analizi Ministarstva trgovine, takav "nepošten uvoz" može staviti američku industriju u nepovoljan položaj kada pokušava da se takmiči na globalnoj areni.
Utvrđivanje statusa tržišne ekonomije zasniva se na procjeni kriterija kao što su konvertibilnost valute, vladina kontrola sredstava za proizvodnju i klima za strana ulaganja.
"Trgovina je otkrila opsežno nazadovanje u ovim oblastima, posebno nakon invazije na Ukrajinu", saopćili su iz Ministarstva.
"Kontraintuitivno"
Ruski ambasador u Washingtonu Anatolij Antonov kritizirao je taj potez kao "kontraintuitivan" u objavi na društvenim mrežama u petak.
Jedanaest drugih zemalja, uključujući bivše sovjetske države u centralnoj Aziji, kao i Kinu i Vijetnam, Sjedinjene Američke Države smatraju netržišnim ekonomijama.
Washington je Rusiji dao status tržišne ekonomije 2002. godine, što je bitan korak za prijem Rusije u Svjetsku trgovinsku organizaciju (WTO) 2012. godine.
Prošle je godine Američka privredna komora u Rusiji saopćila da će Moskva moći osporiti svaku odluku SAD-a da Rusiji oduzme status tržišne ekonomije u WTO-u.
14 nov. 2022
Šta ruski gubitak statusa tržišne ekonomije znači za njenu ekonomiju?
Sjedinjene Američke Države ukinule su Rusiji status tržišne ekonomije usred sve napetijih trgovinskih odnosa između Moskve i Zapada.
TRT World
Povezane vijesti
Hrvatska i Sjeverna Makedonija imaju potencijal za jačanje ekonomskih veza
Mogućnosti jačanja gospodarske suradnje Hrvatske i Sj. Makedonije su brojne, posebice u poljoprivredi i prehrambenoj industriji, energetici, prometu, turizmu i infrastrukturi, istaknuto je u ponedjeljak na hrvatsko-makedonskom gospodarskom forumu.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Indija koristi kravlji izmet za zeleniju budućnost i radna mjesta
Indija proizvodi biogas od izmeta krava kako bi postigla tranziciju na neutralnost ugljika do 2070. „Biogas se smatra čistom energijom jer je otpad koji se koristi za njegovu proizvodnju potpuno prirodan“, kaže Suneel Pandey iz Instituta za energiju.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.