UN-ova kulturna organizacija dodala je u utorak čuveni sapun iz Halepa na svoju listu nematerijalne kulturne baštine, dok je grad u Siriji ponovo razoren ratom.
Zanatlije kuhaju maslinovo i lovorovo ulje u velikim loncima blizu 3000 godina u ovom gradu, ostavljajući smjesu da se ohladi prije nego što je režu na blokove i ručno utiskuju oblike.
Sapun iz Halepa pridružuje se gradskoj tradicionalnoj muzici, Al-Qudoud al-Halabiya, na UNESCO-ovoj listi nematerijalne kulturne baštine, dok je sam grad – proglašen mjestom svjetske baštine 1986. – dodat na listu ugroženih organizacija 2013. godine, usred građanskog rata u zemlji.
Proizvođači izrađuju proizvod koristeći "tradicionalna znanja i vještine", rekli su iz UNESCO-a, dodajući da se oslanjaju na mješavinu prirodnih, lokalno proizvedenih sastojaka i proces sušenja koji može potrajati i do devet mjeseci.
Halep se polako oporavljao od rana nanesenih više od decenije građanskog rata kada su proturežimske snage prošle sedmice zauzele grad u šokantnoj ofanzivi koja je natjerala snage lojalne lideru sirijskog režima Basharu al-Assadu u bijeg.
Od 100 fabrika sapuna u gradu, ostalo ih je samo 10, a mnoge su se preselile u Damask ili susjednu Turkiye.
Ali sapun je i dalje neophodan za porodice i zajednice uključene u trgovinu.
"Proces kolaborativne proizvodnje promoviše jedinstvo zajednice i porodice", rekao je UNESCO.