U izvještaju nije precizirano koje bi radnje ispitanici mogli poduzeti da izbori ne prođu kako se nadaju.     Foto: Rueters

Uključeno u te brojke, 14 posto republikanaca i oko 11 posto demokrata reklo je da će poduzeti mjere za poništavanje izbornih rezultata ako pobijedi druga stranka.

U izvještaju nije precizirano koje bi radnje ispitanici mogli poduzeti da izbori ne prođu kako se nadaju.

“Ovo ukazuje na potencijalnu krizu legitimiteta koja bi mogla potkopati stabilnost izbornog procesa”, navodi se u izvještaju Svjetskog projekta pravde, neprofitne organizacije čija državna misija radi na unapređenju vladavine prava širom svijeta.

Otprilike trećina Amerikanaca u nedavnom istraživanju izjavila je da ne bi prihvatila rezultate američkih izbora ako njihov kandidat izgubi.

Prema izvještaju Svjetskog projekta pravde, gotovo polovina republikanskih ispitanika kaže da ne bi prihvatila rezultate izbora ako pobijedi demokratski kandidat. Elizabeth Andersen, izvršna direktorica organizacije, rekla je za USA Today da su rezultati ankete "zapanjujući" i rekla da izgledaju "kao recept za potencijalni sukob nakon izbora".

Dok se američki Kongres sastao 6. januara 2021. kako bi potvrdio izbornu pobjedu Joea Bidena u novembru, gomila pristalica Donalda Trumpa upala je na Capitol u pokušaju da poništi rezultate.

Nivo političke polarizacije u zemlji ponovo je na takvom nivou da postoji bojazan da bi moglo doći do ponovnog pokušaja promjene ishoda izbora. Širi izvještaj Svjetskog projekta pravde pokazao je generalno pogoršanje percepcije javnosti o vladavini prava u zemlji u odnosu na prethodne godine.

Većina Amerikanaca negativno gleda na trenutno stanje vladavine prava u SAD-u, "uprkos njihovim pozitivnim asocijacijama na sam koncept vladavine prava", navodi se u izvještaju.

„Ova dihotomija odražava rastuću zabrinutost oko stvarne implementacije i integriteta vladavine prava u zemlji“, dodaje se.

“Dok su i demokrate i republikanci velikom većinom saglasni oko kritične važnosti vladavine prava za budućnost Sjedinjenih Država, njihove demokracije i njihove vlastite živote, ova zajednička uvjerenja prikrivaju dublju zabrinutost zbog erozije odgovornosti vlade i povjerenja u institucije.”

U izvještaju je također istaknuto da veći postotak demokrata vjeruje da su visoki vladini zvaničnici odgovorni za nedolično ponašanje, ali ukazuje da su republikanci postali sve pesimističniji po ovom pitanju.

Republikanski kandidat Trump suočava se s brojnim krivičnim i građanskim predmetima dok nastavlja svoju kampanju za Bijelu kuću. Mnogi od njegovih pristalica smatraju da su slučajevi politički motivisani. Istovremeno, postotak ispitanika koji smatraju da predsjednik uvijek mora poštovati zakon smanjen je od 2018. godine, pao je sa 87 posto na 83 posto. "Ukupno povjerenje u mnoge ključne institucije se smanjilo od 2018. godine, s posebno izraženim padom povjerenja u sudije i medije", navodi se u izvještaju.

Što se tiče samog izbornog procesa, demokrate su češće odgovorile pozitivno na pitanja o izbornim vlastima, uključujući povjerenje zvaničnika – 67 posto u poređenju sa 34 posto republikanaca – i sposobnost procesa da spriječi prevaru – 56 posto u poređenju sa 29 posto cent republikanaca.

U međuvremenu, republikanci češće vjeruju da je glasanje jednako dostupno i pogodno za sve građane.

TRT Balkan / agencije