U posljednjim sedmicama, nekoliko PKK terorista uhapšeno je i pritvoreno u nizu operacija širom Evrope, što ukazuje na to da je Turkiye pojačala napore da prikupi strane saveznike u borbi protiv ove grupe, kažu stručnjaci.
U novembru, Velika Britanija optužila je sedam osoba zbog povezanosti s PKK-om, koji su Turkiye, SAD, V. Britanija i Evropska unija označili kao terorističku organizaciju. Nekoliko dana kasnije, Italija je saopćila da je uhapsila člana PKK-a u vezi sa smrtonosnim napadom u oktobru na aerokompaniju TUSAS u Ankari.
Zabranjeni PKK, koji se bori protiv Turkiye više od 30 godina, odgovoran je za smrt više od 40.000 ljudi, uključujući žene i djecu. Hapšenja odražavaju širi trend povećane pažnje na aktivnosti PKK-a širom Evrope.
Turske operacije u inostranstvu i diplomatske inicijative ne samo da su ojačale nacionalnu sigurnost zemlje, već su i učvrstile njen položaj unutar NATO-a.
„Turska sposobnost da koordinira razmjenu obavještajnih podataka, osigura hapšenje ili izručenje kriminalaca, i angažuje se u diplomatskim pregovorima pokazuje njen snažan uticaj u naporima protiv terorizma“, kaže Merve Seren Yesiltas, stručnjakinja za političke nauke i sigurnost s Univerziteta Yildirim Beyazit u Ankari.
Suočeni s nezakonitim aktivnostima PKK-a, sve dublja saradnja Evrope s Turkiye signalizira ujedinjeni front protiv terorizma, odražavajući zajedničku posvećenost očuvanju regionalne i globalne sigurnosti, kažu stručnjaci.
Razbijanjem PKK mreža u inostranstvu, evropske zemlje suočavaju se s prijetnjama ne samo po Turkiye, već i po vlastitu nacionalnu sigurnost, suočavajući se s mrežom kriminalnih operacija koje ugrožavaju stabilnost.
Ovi napori naglašavaju ključnu ulogu Turkiye kao mosta između Evrope i Bliskog istoka, posebno jer se region suočava s velikim promjenama nakon svrgavanja režima Bashara al-Assada u Siriji.
Širenje mreže
U Londonu, Direkcija za borbu protiv terorizma Metropolitana saopštila je da je hapšenje PKK terorista bilo usmjereno na osiguranje sigurnosti različitih zajednica koje žive u Velikoj Britaniji.
„Nadam se da su hapšenja pokazatelj da nećemo tolerisati bilo kakvu terorističku aktivnost i da ćemo poduzeti mjere tamo gdje vjerujemo da ona ugrožava zajednice u V. Britaniji ili bilo gdje drugdje“, izjavila je v.d. direktorice Direkcije za borbu protiv terorizma Helen Flanagan.
Ona je dodatno pozvala sve koji se osjećaju na meti aktivnosti povezanih s PKK-om da kontaktiraju vlasti, ističući da je operacija fokusirana na zaštitu i turskih i kurdskih zajednica.
U Italiji je hapšenje Velata Cetinkaye, teroriste PKK-a povezanog s napadom na TUSAS, izvršeno nakon što su turske obavještajne službe podijelile informacije sa svojim italijanskim kolegama.
„Turske obavještajne službe već dugo prate PKK širom Evrope. Kada Turkiye pruži vjerodostojne i tačne obavještajne podatke o traženim osobama, ovakve operacije postaju moguće“, kaže dr. Ali Burak Daricili, stručnjak za međunarodne odnose s Tehničkog univerziteta u Bursi.
PKK je poznat po tome što potiskuje neslaganja unutar svojih redova nasiljem i ucjenama kako bi održao kontrolu nad članovima i simpatizerima. „Ove aktivnosti krše domaće zakone zemalja u kojima djeluju. Lokalni pravosudni organi istražuju ova krivična djela, što može dovesti do hapšenja i suđenja“, kaže Daricili za TRT World.
PKK je angažovan u širokom spektru nezakonitih aktivnosti, uključujući iznudu. Grupa često prikuplja novac od pojedinaca i preduzeća pod izgovorom „revolucionarnog poreza“. Oni koji odbiju da poslušaju suočavaju se s prijetnjama, ucjenama ili nasiljem.
Operativci PKK-a također su bili umiješani u nasilno regrutovanje mladih iz kurdskih i imigrantskih zajednica u Evropi.
Borba izvan granica
Uloga Turkiye u borbi protiv terorizma proteže se izvan njenih granica jer Ankara vidi nacionalnu sigurnost povezanu s izazovima na međunarodnoj areni, kaže Yesiltas s Univerziteta Yildirim Beyazit u Ankari.
„Jedan ključni aspekt ovih operacija je koncept 'tvrde moći', koji ima za cilj razbijanje liderstva terorističkih organizacija ciljajući ključne ličnosti koje se nalaze na crvenoj, zelenoj i narandžastoj listi“, kaže Yesiltas.
Turkiye je sprovela opsežne vojne operacije kako bi neutralizovala prekogranične prijetnje koje predstavljaju PKK i njegov sirijski ogranak, YPG.
„Turska vojska rutinski cilja logističke i operativne infrastrukture terorista PKK/YPG-a, napadajući skladišta oružja i snabdijevanja“, kaže Yesiltas. Ona je naglasila međusobnu povezanost sigurnosti između Turkiye i Evrope.
„Nestabilnost u Turkiye direktno utiče na stabilnost i sigurnost Evrope. Ova međusobna povezanost pojačava važnost saradnje među NATO saveznicima.“
I Daricili i Yesiltas istakli su važnost razmjene obavještajnih podataka između Turkiye i evropskih zemalja u borbi protiv terorističkih mreža PKK-PYD-a i YPG-a u kolektivu.
Turske vlasti pružile su korisne obavještajne podatke saveznicima, što je bilo od pomoći u hapšenju osumnjičenih i suzbijanju PKK operacija. Jedan od najefikasnijih alata Turkiye u njenoj strategiji protiv terorizma bila je integracija obavještajne diplomatije i tradicionalne diplomatije, kažu stručnjaci.
Turska nacionalna obavještajna organizacija (MİT) i Ministarstvo vanjskih poslova igraju ključne uloge u ovim naporima, podržavajući saradnju s međunarodnim partnerima.
Sposobnost Turkiye da koordinira razmjenu obavještajnih podataka sa saveznicima, osigura hapšenje ili izručenje kriminalaca, i angažuje se u diplomatskim pregovorima, pokazuje njen snažan uticaj u ovom domenu.
Ovi napori odražavaju se u dubokim odnosima s evropskim saveznicima, pokazujući posvećenost Turkiye održavanju regionalne i globalne sigurnosti, kažu stručnjaci.
Daricili je naglasio da efektivna saradnja zavisi od kvaliteta bilateralnih odnosa i međusobnog povjerenja između obavještajnih agencija.
„Zemlje kao što su Italija i Velika Britanija nedavno su pokazale veću fleksibilnost i spremnost za saradnju s Turkiye na pitanjima vezanim za PKK. Ove operacije su moguće kada Turkiye dijeli pouzdane obavještajne podatke i održava jake diplomatske veze.“