Roksan Sarfati, turska dizajnerica, postala je svjetionik održive mode pretvarajući odbačene tkanine u jedinstvene kreacije pod svojim brendom.
Njeno putovanje je počelo 2013. godine nakon što je diplomirala modni dizajn u Italiji i stekla iskustvo u nekim renomiranim turskim brendovima. Ove uloge su je izložile ogromnom otpadu tekstilne industrije, što je izazvalo njenu odlučnost da stvori pravedniji sistem.
"Vidjela sam koliko je tkanine bačeno tokom jednog od mojih putovanja u Ordu", kaže Sarfati za TRT Espanol .
"Otkrila sam prodavnicu u kojoj se svakog mjeseca troši 600 kilograma tkanine. Shvatila sam da postoji potreba za pravednijim sistemom, “ dodaje ona.
Ovo otkriće bilo je prekretnica u njenoj karijeri. Ogromna količina otpada navela ju je da transformiše ove tkanine u ručno tkane torbe, od kojih je svaka jedinstvena.
Uz podršku svojih roditelja, pokrenula je Mah-Roc, oličenje filozofije “zero waste”. Iz svoje istanbulske radionice, Sarfati pomno prikuplja, čisti i sortira odbačeni materijal, dizajnirajući svaki komad kako bi se osiguralo da se tkanina ne troši. Zatim su palete boja dizajnirane da upotpune novu kolekciju proizvoda.
"Ne rasipamo nijedan komad tkanine, bez obzira koliko mali", kaže ona.
"Jednom smo sakupili oko 600 kilograma tkanine iz grada Ordua, ali polovina vreća je bila pocepana i navlažena. Svaki komad smo morali očistiti i sortirati ručno", dodaje ona.
Suočeni s brzom industrijom, Roxan brani filozofiju "spore mode", koja nudi održivu i odgovornu alternativu.
"Umjesto da proizvodimo velike količine koje brzo odlaze u otpad, radije stvaramo pomno izrađene komade koji traju godinama i zadržavaju svoju ljepotu tokom vremena", kaže ona.
Za Roksan, njene torbe nisu samo proizvodi: to su komadi koji nose dušu i priču. Svaka torba je pažljivo izrađena i priča priču o pronađenim tkaninama.
"Naš cilj je proizvoditi artikle koji potiču dugotrajnu i održivu upotrebu, udaljavajući se od stalnih obrazaca kupovine koji štete okolišu", dodaje Roksan.
Naslijeđe Crnog mora
Zalažući se za „sporu modu“, Sarfati daje prednost visokokvalitetnim, izdržljivim dizajnom u odnosu na masovnu proizvodnju. Njene kreacije, prožete kulturnom baštinom turske crnomorske regije, odlikuju se tradicionalnim tekstilnim uzorcima i živim bojama, čuvajući i slaveći tradicionalnu izradu.
"Mnogi naši dizajni su zasnovani na drevnim tekstilnim uzorcima koji se koriste u Turkiye. Ovi detalji svakoj torbi daju kulturnu dimenziju koja je ističe", objašnjava ona.
Ovi utjecaji su evidentni u geometrijskim uzorcima i živim bojama inspiriranim zadivljujućim prirodnim okruženjem regije. Takvi detalji pojačavaju vezu njenih proizvoda s kulturnim naslijeđem, čineći ih nečim više od komercijalnih predmeta. Zapravo, oni oživljavaju tradicionalnu zanatu, čuvajući je od izumiranja.
Obuka za održivu budućnost
"Svijest počinje obrazovanjem. Moramo naučiti sljedeću generaciju da poštuje životnu sredinu i štiti je kroz ponovnu upotrebu i održivu kreativnost", kaže Sarfati.
Posvećena obrazovanju i saradnji, sada radi sa univerzitetima i planira da otvori zajednički kreativni prostor za podsticanje održivog dizajna i životnog stila. Kroz svoj brend, ona ima za cilj da preoblikuje perspektive o uticaju mode istovremeno inspirišući svjesniju budućnost.
Osim svojih proizvoda, Roksan obučava žene u recikliranju tkanina i sarađuje s nevladinim organizacijama i obrazovnim institucijama kako bi podigla svijest o održivosti. Ona također organizira radionice za podučavanje održivog dizajna, njegujući način razmišljanja o kružnoj ekonomiji kod mlađih generacija.
Organizuje edukativne radionice o održivom dizajnu u školama i na univerzitetima, podstičući studente na inovacije u projektima koji promoviraju koncept cirkularne ekonomije.
Protiv svih izgleda
Uprkos izazovima kao što su ograničeni budžeti i poteškoće u pronalaženju materijala za višekratnu upotrebu, njen brend je rastao, koristeći društvene mreže i ekološke događaje da promoviše svoju misiju.
Procesi recikliranja takođe zahtevaju ulaganje u specijalizovanu opremu i kvalifikovanu radnu snagu, što predstavlja izazove u kreativnom okruženju sa ograničenim budžetom.
Prema Roksanovim riječima, recikliranje tkanina je izazovan, ali efektivan proces koji zahtijeva opsežna istraživanja, ulaganje u opremu i kvalifikovanu radnu snagu, ali u konačnici koristi okolišu i ekonomiji reintegracijom otpada u održivu proizvodnju i otvaranjem novih radnih mjesta.
"Reciklaža tkanina nije lak zadatak. Zahtijeva temeljito istraživanje i trud da se pronađu odgovarajući dobavljači i materijali za višekratnu upotrebu", navodi ona.
Danas je njen brend narastao i proizvodi jedinstvene komade koji se naširoko prodaju putem društvenih mreža i ekoloških događaja. Uz sve veću potražnju za održivim proizvodima, Roksan planira proširiti svoj projekt na nova tržišta u Europi i Bliskom istoku.
„Počeli smo s malim timom i jednostavnim alatima, a danas doprinosimo promjeni koncepta održivosti u svijetu mode“, objašnjava ona.
„Svaka odbačena tkanina nosi priču“, razmišlja ona.
„Mi ne pravimo samo torbe; oživljavamo naslijeđe i štitimo našu planetu za buduće generacije.”