Predsjednik Južne Koreje Yoon Suk Yeol izjavio je da je odlučio ukinuti vanredno stanje u zemlji koje je prethodno proglasio zbog, kako je rekao, umiješanosti opozicije u "antidržavne aktivnosti".
Kako navodi novinska agencija Yonhap, predsjednik Yoon izjavio je da čeka da se sastanu članovi vlade kako bi zvanično ukinuli odluku o vanrednom stanju, koja je na snazi oko pet sati.
Dodao je da će vanredno stanje ukinuti odmah nakon sastanka vlade.
Yoon je takođe rekao da su se vojnici povukli iz zgrade parlamenta nakon što je tokom glasanja u Narodnoj skupštini usvojen prijedlog kojim se traži ukidanje vanrednog stanja.
Južnokorejski predsjednik Yoon proglasio je u utorak vanredno stanje u zemlji.
Međutim, opozicija je ubrzo u parlamentu usvojila prijedlog kojim se zahtijeva ukidanje vanrednog stanja.
Od 300 zastupnika državnog parlamenta njih 190 bilo je prisutno na sjednici i svi su glasali za prijedlog kojim se traži ukidanje vanrednog stanja u zemlji.
Predsjednik Yoon je u televizijskom obraćanju proglasio vanredno stanje, rekavši da je to neophodno kako bi se "zaštitila država od komunističkih snaga Sjeverne Koreje i eliminisali antidržavni akteri".
Kako navodi Yonhap, prema Ustavu, vanredno stanje mora biti ukinuto kada to zahtijeva parlamentarna većina.
Otkako je 2022. godine preuzeo dužnost, predsjednik Yoon pokušava da nametne svoju agendu protiv Parlamenta koji kontroliše opozicija.
Posljednja odluka o vanrednom stanju u historiji Južne Koreje sprovedena je vojnim udarom u trajanju od 440 dana u periodu od 1979. do 1981. godine, a odluku su tada ukinuli vojnici.
Današnja odluka o vanrednom stanju u Južnoj Koreji bila je 13. proglašenje vanrednog stanja u historiji ove azijske zemlje.