Ako se trend smanjenja nastavi, broj zaposlenih u automobilskom sektoru će se do 2035. smanjiti za oko 190.000.            Foto: AA

Struktura zaposlenosti u njemačkoj automobilskoj industriji suočava se s radikalnom transformacijom zbog "demografije i dekarbonizacije", a ta transformacija mogla bi dovesti do gubitka posla za oko 190.000 ljudi do 2035. godine.

Objavljen je izvještaj "Transformacija automobilske industrije: Kako se mijenja zapošljavanje?" koje je pripremio istraživački institut Prognos u ime Njemačkog automobilskog saveza (VDA).

Prema izvještaju, do 2035. godine ponuda radne snage u sektoru smanjit će se za 6,3 posto zbog demografskih razloga. Potražnja za radnicima je generalno smanjena zbog prelaska na električna vozila, iako je stepen tog smanjenja i dalje nejasan.

Smanjenje zaposlenosti od 46.000 u Njemačkoj u periodu 2019-2023. uglavnom je rezultat prelaska na električna vozila.

Ako se trend smanjenja nastavi, broj zaposlenih u automobilskom sektoru će se do 2035. smanjiti za oko 190.000.

U izvještaju su ukazali na gubitak konkurentnosti u Njemačkoj zbog visokih poreskih stopa, povećanja cijena električne energije i velike birokratije, te pozivaju na političku volju da se zadrži veća dodana vrijednost i zaposlenost u automobilskoj industriji u Njemačkoj.

Važno je napomenuti da je VDA-ov izvještaj došao nakon što je njemački proizvođač automobila Volkswagen jučer najavio da planira zatvoriti najmanje tri fabrike u Njemačkoj i izvršiti velika otpuštanja.

Njemački proizvođači automobila suočeni su s inflatornim pritiscima, visokim troškovima energije, sporim ekonomskim rastom u Evropi, rastućom ekstremnom desnicom i konkurencijom kineskih proizvođača automobila, kao i Tesle.

Njemački proizvođači automobila, koji izvoze oko 280 milijardi eura godišnje, pod ozbiljnim su pritiskom da smanje troškove i ostanu konkurentni u svjetlu slabe potražnje iz Kine i Evrope.

Prelazak na električna vozila ostaje izazov za njemačku automobilsku industriju zbog različitih propisa i snabdijevanja sirovinama u zemlji i Evropskoj uniji (EU).

Iako industrija vrši velika ulaganja u tehnologiju baterija, primorana je da se nosi sa sve većim troškovima.

TRT Balkan / agencije